روز جهانی زمین پاک - حال زمین خوب نیست
گروه خبری : اخبار عمومي (غير از باشگاه)
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1394/02/01
روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا
 
((خداوند همان است که زمین را مکانی برای آسایش شما قرار داد))
 
روز زمین (22 آوریل، 2 اردیبهشت) یک رویداد جهانی است؛ رویدادی برای آگاهی‌بخشی درباره محیط زیست و نشان دادن حمایت مردمی از اقدامات مختلف برای حفاظت از آن.
تاریخچه این مناسبت به سال 1969 برمی گردد و در ایران نیز هم زمان با دیگر كشورهای جهان هفته زمین پاك از روز دوم اردیبهشت به مدت یك هفته در سراسر كشور برپا می‌شود؛ نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاك نامگذاری شده‌است.
 
به گزارش خبرنگار جامعه جی پلاس، این روز اولین بار توسط فردی مذهبی به نام «جان مک کانل» پیشنهاد شد که اعتقاد داشت تمام انسان‌ها برای حفاظت از زمین و تقسیم عادلانه‌ی تمام منابع آن مسئولند. پیشنهاد «مک کانل» جشن گرفتن روز اعتدال بهاری در سراسر جهان بود.
او بیانیه‌ی جهانی روز زمین را در ژوئن سال ۱۹۷۰ تنظیم کرد که در همان سال به امضای ۳۶ تن از رهبران کشورهای جهان و دبیر کل وقت سازمان ملل متحد رسید. از آن سال تاکنون کشورهای زیادی این بیانیه را امضا کرده‌اند.
 
بدین ترتیب بود که اولین روز زمین در سال ۱۹۷۰ جشن گرفته شد و از آن سال به بعد هر ساله با به صدا درآمدن زنگ صلح در سازمان ملل و برگزاری برنامه‌های متنوع در کشورهای جهان، مشکلات محیط زیستی مانند آلودگی و گرم شدن زمین و … به تمام دست‌اندرکاران و رهبران جهان یادآوری می‌شوند. در سال‌های اخیر حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان روز زمین پاک را در شهرها و کشورهای خود جشن می‌گیرند.
 
تعدادی از کشورها مانند ایران هفته‌ی زمین پاک را جشن می‌گیرند. نخستین روز این هفته در ایران روز دوم اردیبهشت‌ماه (روز زمین پاک) است. براساس آن‌چه که در تقویم زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط زیست آمده، «هر فرد و گروهی می‌تواند با برگزار کردن یک مراسم کوچک یا بزرگ، با پراکندن واژه‌های محیط زیست و بازیافت و صرفه‌جویی و مانند این‌ها در جامعه، با ترویج شیوه‌های زیست ساده‌تر، با جلوگیری از ریخت و پاش غیرضروری، با عضویت در گروه‌های زیست‌محیطی، با مراقبت از درختان و… به طور کلی با کسب آگاهی از وضع زمین و احساس مسئولیت نسبت به آن، روز زمین را گرامی بدارد.»

 
شما می‌توانید در یکی از گروه‌های محیط زیستی داوطلب شوید، سلول‌های خورشیدی در خانه‌تان نصب کنید، از انرژی‌های ناپاک و سوخت‌های فسیلی کم‌تر استفاده کنید، از طریق فعالیت‌ها در فضای مجازی و گفت و گوهای دوستانه به آگاهی‌بخشی در زمینه‌های مربوط به محیط زیست کمک کنید، اولویت‌های محیط زیستی‌تان را از راه‌های مختلف به گوش نمایندگانتان در مجلس و شوراهای شهر برسانید، افرادی را که دغدغه‌های محیط زیستی مشابه دارند ملاقات کنید، از تولید زباله‌تان کم کنید، در مصرف آب صرفه‌جویی کنید، به دل طبیعت بروید و برای پاک شدن آن تلاش کنید و در عین حال از تمام تلاش‌هایتان لذت ببرید چون دارید زمین را برای نسل‌های آینده حفظ می‌کنید.
 
 
از سال ۲۰۱۳ سرود رسمی روز زمین پاک که توسط دیپلمات و شاعر هندی «ابهای کومار» سروده شده است به پیشنهاد یونسکو همراه با ملودی «غزل شادی» از بتهوون در کشورهای مختلف اجرا می‌شود تا مردم جهان با آرمان مشترک حفظ محیط زیست و صلح‌دوستی به هم نزدیک‌تر شوند.
 
با شادی، ما زمین‌مان و تمام شگفتی‌هایش را ستایش می‌کنیم
هدیه‌های ساده‌ی طبیعت همه باهم یک بهشت را می‌سازند
حالا ما باید تصمیم بگیریم که از او محافظت کنیم
و عشقمان به او را در تمام زمان‌ها نشان دهیم
با دستان نجیب و مهربانمان
خانه‌مان را تبدیل به یک جهان تازه می‌کنیم
بستن http://www.kaviangroup.com/news/آخرین-اخبار/1394-02-01-17-23-58.html
تاریخ درج خبر : 1394/02/01     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [1051]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 10بازدیدکنندگان امروز: 617بازدیدکنندگان دیروز: 941بازدیدکنندگان این هفته: 4304بازدیدکنندگان امسال: 241203بازدیدکنندگان کل: 1885023
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.