معرفی برنامه آبشار آبقد
گروه خبری : باتوجه به موضوع (اخبار باشگاه)
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1394/02/06

نام روستای "آبقد" مرکب از دو کلمه آب و قد است و به دليل فراوانی آب رودخانه اين روستا را به اين نام خوانده اند(آبی به اندازه قد انسان). روستا از دو بخش قديم و جديد تشکيل شده که بخش قديم خود به دو قسمت «بالا نشين» يا خان نشين و قسمت «پايين نشين» تقسيم می شود بخش خان نشين که به آن ارگ هم گفته می شود در گذشته محل نشيمن خان و خانزادگان بوده و در بالاترين نقطه از تپه ای که روستا در آن قرار گرفته واقع شده است و تا حدود زيادی توانسته است بافت قديمی خود را حفظ کند . ارگ از يک سمت شمال و شرق به پرتگاهی مرتفع منتهی شده و از سمت غربی و جنوبی با کوچه هايی سنگچين به باغستان و محله پايين نشين روستا می رسد که نبض روستا را مهيا می کند.


  اين روستا در ميان دره ای زيبا از رشته کوههای هزارمسجد که رودخانه ای خروشان از کنارش می گذرد واقع شده است. آبقد به دليل قرار گرفتن در ميان دره ای کوهستانی همواره زمستانهای سخت و سردی را داشته است ؛ اينجا هميشه سرما از نيمه های پاييز آغاز می شود و تا نيمه های فروردين ادامه دارد.

 


آبقد با باغهای سيب و گيلاس و زردآلويش و درختان کهنسال گردو يش معروفيتی زيبا در ميان روستاهای اطراف و مشهد دارد و برخی جاذبه های طبيعی نيز بر اين معروفيتش افزوده است يکی از اين محيط های طبيعی آبشار زيبای آن است که ارتفاع آن حدود ۲۰ متر است و ديگری ديواره بلندی برای صخره نوردی است که در کوه بالای سر روستا قرار دارد.از روستا تا آبشار راهی بجز مسير سربالای رودخانه نيست حدود ۵ کيلومتر . نام آن را روستائيان کفترخانه می گويند و دليل آن نيز حضور صدها کبوتر چاهی در اين مکان است تمام ديواره های اطراف کودالی که آبشار در آن ريخته می شود پر از لانه کبوترانی است که در مواقعی از سال صدای همهم آنان آدمی را به ياد مرغان دريايی می اندازد. روستای آبقد که در ميان دره ای زيبا قرار گرفته دارای سابقه تاريخی کهنسالی است با مردمانی مهربان و خون گرم که گشاده رويانه از هر ميهمان و گردشگری استقبال می کنند. زبان و نژاد اصلی اين مردم ترکی است ، هرچند رگه هايی از نژادهای ديگر کردی(کرمانجی) و فارسی (تاتی) نيز در آنها ديده می شود.

آبشار آبقدر در موقعیت جغرافیایی N364711 E592930 در استان خراسان رضوی واقع است. دره آبقد در نزدیکی روستای آبقد روستای آبقد از توابع درز آب چناران دارای چندین آبشار زیبا است.

 


ارتفاع دره در حدود 1500 متر از سطح دریا است. آب و هوای آن معتدل و خشک و در 69 کیلومتری شمال غرب مشهد در مسیر جاده مشهد- گوارشک قرار گرفته است. پس از طی 3 کیلومتر در دره آبقد، دهنه اصلی زو مشاهده می‌شود که در این قسمت از عرض دره کاسته شده و باغات نیز با اتمام می‌رسد.

 


ارتفاع دیواره های دره بین 200 تا 300 متر است که شباهت زیادی به دره اخلمد دارد. دیواره های بلند این دره برای ورزش سنگ نوردی بسیار مناسب است. ارتفاع بلندترین آبشار این دره در حدود 8 متر است. در طول مسیر، دو دره فرعی با پوشش درختچه‌ای و علفزار وجود دارند. پس از طی حدود 10 کیلومتر یک دوآبی در قسمت بالای دره با عرض زیاد دیده می‌شود. در سمت چپ دره‌ای مرتفع با عرض بیش از 300 متر، به طرف شمال غرب و سرچشمه رود می‌رود. در انتهای دره آبقد روستای درمیان بام و قاه آن قرار دارند که ارتفاع آن در حدود 2700 متر است.شیب دره ملایم و در طول مسیر آب در دسترس است. پیمایش این برنامه در کل حدود 10کیلومتر به صورت رفت و برگشت در حدود 5ساعت است.

میزان نوسان ارتفاع و مسیر دقیق را در نقشه زیر میتوانید ملاحظه نمایید.


لوازم مورد نیاز:

کفش کوهنوردی

گتر

پانچو


برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با دفتر باشگاه تماس حاصل فرمایید.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/اطلاعیه-ها/1394-02-06-17-44-44.html
تاریخ درج خبر : 1394/02/06     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [1481]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 6بازدیدکنندگان امروز: 192بازدیدکنندگان دیروز: 1142بازدیدکنندگان این هفته: 1334بازدیدکنندگان امسال: 208031بازدیدکنندگان کل: 1851851
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.