ثبت «مسیر ایرانیان» در هیمالیا، بسیار ارزشمند است
گروه خبری : اخبار عمومي كوهنوردي ايران و ج
تاریخ درج خبر : 1392/05/05

دبیر کمیته هیمالیانوردی هیات کوهنوردی خراسان رضوی عنوان کرد: حرکت این سه کوهنورد که موجب ثبت مسیری به نام مسیر ایرانیان در هیمالیا شد، حرکت بزرگی محسوب می‌شود.

علی‌محمد کدخدایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، در خصوص مفقود شدن سه کوهنورد ایرانی در رشته‌کوه‌ هیمالیا و رضایت خانواده این کوهنوردان برای پایان عملیات جستجو، اظهار کرد: به هر حال باید دانست که مانند بسیاری از ورزش‌ها، در ورزش کوهنوردی نیز خطراتی وجود داشته و حتی آسان‌ترین صعودها نیز خالی از خطر نیست.

وی با ابراز تاسف از مفقود شدن سه کوهنورد ایرانی در برودپیک، تصریح کرد: حرکت این سه کوهنورد بسیار ارزشمند بوده و صعود آن‌ها، حرکت بزرگی محسوب می‌شود چراکه موجب ثبت مسیری به نام مسیر ایرانیان در هیمالیا شد؛ اما متاسفانه این سه تن در بازگشت از قله برودپیک، مسیر خود را گم کرده و مفقود می‌شوند.

کدخدایی ادامه داد: تنها عامل کاهش خطرات کوهنوردی، حفظ آمادگی جسمانی و روانی در صعودها و همچنین داشتن درایت و برنامه‌ریزی در بالا رفتن از کوه است.

وی رشته کوهنوردی را ورزشی جمعی توصیف کرد و افزود: صعود از یک قله، دارای دو نیمه است؛ نیمه ابتدایی آن صعود از کوه و نیمه دوم نیز بازگشت از قله است.

کدخدایی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه کوهنوردان برای به ثمر رساندن مرحله و نیمه ابتدایی صعود از یک قله انرژی زیادی صرف می‌کنند، بسیار اتفاق می‌افتد که در بازگشت دچار مشکل می‌شوند؛ فراوانی حوادث کوهنوردی نیز مربوط به نیمه دوم صعود از یک قله است.
 
دبیر کمیته هیمالیانوردی هیات کوهنوردی استان با اشاره به مشکلاتی نظیر خستگی، کمبود انرژی، ارتفاع زیاد و عدم پشتیبانی مناسب، آن را از عمده مشکلات کوهنوردان در بازگشت از قله عنوان کرد و یادآور شد: کوهنوردان تنها با یک برنامه‌ریزی مناسب برای صعود به قله و بازگشت از آن، می‌توانند ریسک و خطرات این کار را کاهش دهند.

وی همچنین در مورد برخی از اظهارنظرها مبنی بر عدم آمادگی سه کوهنورد مفقود شده ایرانی در هیمالیا، آن را نادرست دانست و اظهار کرد: این که گفته می‌شود این افراد آمادگی کافی برای صعود از قله برودپیک را نداشتند، صحبتی نامفهوم است؛ چنین نظری به معنای پاک کردن صورت مساله است؛ در این رابطه باید یک کارشناس کوهنوردی و کسی که از نزدیک با هیمالیا درگیر شده و آن را لمس کرده اظهار نظر کند.

کدخدایی اضافه کرد: مطمئنا این سه تن آمادگی کامل برای این صعود را داشتند چراکه پیش از این نیز به هیمالیا سفر کرده و این سومین مرتبه‌ای بود که تصمیم به صعود از قله‌ای در این رشته کوه را داشتند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هنوز امیدی به بازگشت این کوهنوردان وجود دارد، گفت: کوهنوردی یعنی امید و نگاه به بالا؛ به طور قطع هیچوقت امیدمان را برای بازگشت آن‌ها از دست نخواهیم داد.

دبیر کمیته هیمالیانوردی هیات کوهنوردی استان در خصوص ارزیابی خود از عملیات جستجو برای یافتن این افراد، تصریح کرد: شکی نیست که تمام نهادهای درگیر با این رویداد مانند فدراسیون کوهنوردی ایران، باشگاه کوهنوردی آرش، فدراسیون کوهنوردی پاکستان و گروه‌های جستجو به خوبی کار خود را انجام داده‌اند.

 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/عمومي/1392-05-05-12-14-25.html
تاریخ درج خبر : 1392/05/05     منبع خبر : خبرگزاری ایسنا     تعداد بازدید : [1602]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 9بازدیدکنندگان امروز: 407بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3153بازدیدکنندگان امسال: 240052بازدیدکنندگان کل: 1883872
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.