دیدار عظیم قیچی ساز و دکتر پورکاظمی قبل از سفر به کی تو
گروه خبری : اخبار عمومي كوهنوردي ايران و ج
نویسنده : روابط عمومي
تاریخ درج خبر : 1391/04/04

دیدار عظیم قیچی ساز و دکتر پورکاظمی قبل از سفر به کی تو    
 

عظیم قیچی ساز کوهنورد پر افتخار تبریزی در آستانه صعود به قله K2 (کی تو) از سوی دکتر لطفعلی پورکاظمی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تحت معاینات دقیق پزشکی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون پزشکی ورزشی، عظیم قیچی ساز کوهنورد حرفه ای تبریز قصد دارد تمامی ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متر جهان را فتح کند و در این راه تاکنون موفق به صعود ۸ قله شده است و قله K2 پاکستان با ارتفاع ۸۶۱۱ متر نهمین قله ای است که قیچی ساز قصد دارد آن را فتح کند.
این کوهنورد شایسته کشورمان با حضور در محل فدراسیون پزشکی ورزشی از سوی دکتر لطفعلی پورکاظمی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تحت معاینات دقیق قرار گرفت.


قیچی ساز ۳۱ ساله که هم اکنون دانشجوی رشته تربیت بدنی است، تاکنون به این قلل صعود موفقیت آمیز داشته است:
۱- قله اورست (۸۸۴۸ متر- ۱۳۸۴)
۲- قله برودپیک (۸۰۴۷ متر- ۱۳۸۷)
۳- قله دائولاگیری (۸۱۶۷ متر- ۱۳۸۹)
۴- قله نانگا باربات (۸۱۲۵ متر- ۱۳۸۹)
۵- قله کانچن جونگا (۸۵۸۶ متر- ۱۳۹۰)
۶- قله گاشر بروم دو (۸۰۳۵ متر-۱۳۹۰)
۷- قله گاشربروم یک (۸۰۶۸ متر-۱۳۹۰)
۸- قله آنا پورنا (۸۰۹۱ متر- ۱۳۹۰)
۹- قله ۸۶۱۱ متری کی تو - در حال صعود در تابستان ۱۳۹۱)
دکتر پورکاظمی در این باره گفت: به راستی هیمالیا نوردان، قهرمانان شایسته و شکوهمند المپیک هستند چرا که در ایامی که کاروان ورزش ایران روزهای پرهیجان را در المپیک لندن می گذراند، عظیم قیچی ساز، کوهنورد پرافتخار و بی ادعای تبریزی، به جای رقابت تن به تن، بلکه با سنگ و یخ و صخره می جنگد تا بر فراز قله بسیار هیجان انگیز K2 صعود کرده و پرچم پرافتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در بلندای دومین قله مرتفع جهان به اهتزاز درآورد.
دکتر پورکاظمی افزود: این در حالی است که در همه دنیا تاکنون 28 نفر توانسته اند به 14 قله بالای 8000 صعود کنند و قهرمانان شایسته دیگری نیز هستند که همانند قیچی سازها بدور از هرگونه حاشیه و ادعایی، طی دهه اخیر موفق به فتح قلل مرتفع هیمالیا شده اند که عبارتند از: خانم فرخنده صادق که بعنوان اولین بانوی مسلمان در جهان اسلام به همراه خانم دکتر لاله کشاورز به قله اورست در سال 1384 صعود کردند. همچنین خانم پروانه کاظمی 42 ساله که توانسته طی یک فصل دو قله مرتفع بالای 8000 جهان (اورست ولوتسه) را فتح نماید و تعداد صعود ایرانیان به قلل بالای 8000 را به سه قله برساند. ضمن اینکه جلال چشمه قصابانی با 6 صعود بالای 8000 متر از همدان، حسن نجاریان با 6 صعود از زنجان، محمود هاشمی با 6 صعود از تهران، ایرج معانی با 4 صعود از اردبیل، حسین مقدم با 3 صعود از زنجان و صد البته پزشکان کوهنوردی که علاوه بر حمایت پزشکی از تیم های متعدد کوهنوردی در صعودهای برون مرزی بلکه گاهگاهی خود نیز اسیر حوادث مرگزای کوه قرار گرفته و در این راه جان می سپارند. روحش شاد مرحوم دکتر بهالو، و همچنین کوهنورد خستگی ناپذیر مرحومه لیلا اسفندیاری و پزشکانی که کماکان در این حرفه خطیر به استمرار طبابت در کوه علاقمندند همانند دکتر جلال الدین شاهبازی و دکتر حمید مساعدیان و دکتر علیرضا بهپور و آقایان اقبال افلاکی، رضا زارعی، مهدی عمیدی، رضا بهادرانی، روسای فدراسیون کوهنوردی که خود در مدیریت و هدایت تیمهای اعزامی از هیچ کوششی دریغ ننموده اند همانند صادق آقاجانی و محمود شعاعی.
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی خاطر نشان کرد: جا دارد از همه هیمالیا نوردان و کوهنوردان شایسته ای که در صعودهای داخلی و برون مرزی جسورانه هم در سلامت عمومی خود و خانواده می کوشند و هم برای این مرز و بوم در میادین جهانی افتخارآفرینی می نمایند، به سهم خود قدردانی کنم چرا که هیمالیا نوردان، المپیکی های خستگی ناپذیر و شایسته ایران عزیز هستند.
یادآور می شود، دکتر پورکاظمی که در سال های گذشته به برخی قلل هیمالیا و همچنین قله کلیمانجارو در آفریقا و آرارات ترکیه و قلل پنسیلوانیا صعود نموده است، علاوه بر اینکه خود یک کوهنورد حرفه ای است بلکه چندین کتاب در زمینه کوهنوردی و علوم پزشکی ورزشی به چاپ رسانده و سالها برای کوهنوردان و علاقه مندان به کوه و طبیعت درخصوص پزشکی ارتفاع و کوهنوردی تخصصی، تدریس کرده است. او همچنین علت موفقیت فعلی خود در رشته کوهنوردی را سوابق قهرمانی در رشته دو میدانی می داند.دکتر پورکاظمی همچنین سالها در رشته دوهای نیمه استفامت و استقامت قهرمان بوده و مدالهای متعددی را در دهه 60 کسب نموده است. او همواره از دکتر سید حمید سجادی معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی، که 17 سال به عنوان قهرمان بلا منازع دو و میدانی ایران در میادین المپیکی، جهانی و آسیایی که یک الگوی شایسته برای ورزشکاران ایرانی بوده به نیکی یاد می کند

بستن http://www.kaviangroup.com/news/عمومي/91040501.html
تاریخ درج خبر : 1391/04/04     منبع خبر : كوه نيوز     تعداد بازدید : [1549]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 10بازدیدکنندگان امروز: 617بازدیدکنندگان دیروز: 941بازدیدکنندگان این هفته: 4304بازدیدکنندگان امسال: 241203بازدیدکنندگان کل: 1885023
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.