اسطوره ای که شکست!
گروه خبری : اخبار عمومي كوهنوردي ايران و ج
نویسنده : مهدی حامد محولاتی
تاریخ درج خبر : 1391/08/06

سرطان به من آموخت   هدفمند تر زندگی کنم. پیش از سرطان ، فقط زیستم، اما  اکنون هدفمند و قوی زندگی می کنم !

 
ورزش دوچرخه سواری بر طبق آمار بالاترین میزان مصرف داروهای انرژیزای غیر مجاز را به خود اختصاص داده و هر ساله بسیاری از قهرمانان این رشته بدلیل مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش دوپینگ شان دچار محرومیت و البته بی اعتمادی عمومی نسبت به این رشته می شوند.
در آخرین مورد از موارد مشکوک مربوط به این ورزش می توان به افشاگری آژانس ضد دوپینگ ایالات متحده در مورد لانس آرمسترانگ اسطوره دوچرخه سواری این کشور و دارنده 7 عنوان قهرمانی دوچرخه سواری تور دور فرانسه اشاره نمود که موجب بهت علاقمندان این رشته گردیده!
آرمسترانگ نه تنها بدلیل عناوین قهرمانی خود بلکه بیشتر بدلیل غلبه اش بر بیماری سرطان و بازگشت به ورزش قهرمانی مورد توجه عموم می باشد و بسیاری او را اسطوره غلبه بر سرطان می شناختند! همین امر موجب گردیده تا افشاگری در مورد او همه را بهت زده کند!
آرمسترانگ دارای بنیادی جهت جمع آوری کمک برای بیماران سرطانی است و از او چندین کتاب در مورد پیروزی هایش و البته موفقیتش در غلبه بر بیماری سرطان به چاپ رسیده.
اینک به رغم تمامی افشاگری ها در مورد او طرفداران او همچنان حاضر به پذیرش خطاهایش نیستند و گویی نیاز بیماران مبتلا به سرطان به داشتن یک اسطوره مقاومت برای پیروی از او موجب شده تا هنوز بسیاری از انسانها از او روی بر نگردانند. 
کاش لانس هیچگاه نمی شکست...
 
لانس آرمسترانگ

Lance Armstrong

 فاتح هفت دوره مسابقات توردوفرانس و قهرمان عرصه نبرد با سرطان

-------------------------------------------------------------------------

نام کامل: لانس ادوارد آرمسترانگ

تاریخ تولد: 18 سپتامبر 1971

محل تولد: آمریکا - تگزاس

حرفه ورزشی: دوچرخه سواری - جاده

لانس آرمسترانگ کیست؟

 لانس آرمسترانگ در سال 1996 به سرطان بیضه با گسترش (متاستاز) شدید در ناحیه ریه ها و مغز مبتلا گردید اما سر تسلیم در مقابل آن فرود نیاورد و تصمیم گرفت آن را به بهترین رویداد و افتخار آمیز ترین فرصت زندگیش تبدیل کند. او پس از یک سال نبرد مداوم با بیماری سر سختش سرانجام پیروز شد و در سال 1997 به تیم دوچرخه سواری آمریکا پیوست. او پس از مغلوب کردن سرطان، توانست برای هفت دوره متوالی قهرمان رقابتهای توردوفرانس شود و نام خود را برای همیشه در تاریخ و حافظه ورزش جهان حک کند. او موفق شد رکورد پنج قهرمانی میگوئیل ایندوراین، برنادرد هینالت، ژاک آنکتیل و ادی مرکس را پشت سر بگذارد... 
 از داستان زندگي لانس آرمسترانگ مي توان يك ملودرام هاليوودي ساخت؛ بيماري مرگبار به يك قهرمان حمله مي كند. او نه تنها به بيماري خود غلبه مي كند، بلكه به دنياي حرفه اي ورزش بازمي گردد و بهترين جوايز دوچرخه سواري را از آن خود مي كند. اين داستان باوركردني نيست، اما واقعيت دارد.داستان لانس آرمسترانگ به خط پايان توردوفرانس خلاصه نمي شود؛ او با تجاربي كه از بيماري خود كسب كرده، به يكي از مردان تاریخ ساز آمریکا تبديل شده است. آرمسترانگ پس از اينكه مقابل چشم هاي خيره مجسمه ژاندارك، تاج قهرماني هفتمين دوره مسابقات توردوفرانس را بر سر نهاد، براي هميشه از اين رقابت ها كناره گيري كرد تا از نام خود براي علاقه مندان دوچرخه سواري جهان، يك اسطوره بسازد.

           
 دوران کودکی تا سرطان...

 
آرمسترانگ در سال 1971 متولد شد. در سن 7 سالگی، اولین دوچرخه اش را از مادرش هدیه گرفت و 9 سال بعد، در سن 16 سالگی، به عضویت یک باشگاه آماتور در آمد. او در سال 1990 ، قهرمان لیگ آماتور ایالات متحده شد و دو سال بعد به عضویت باشگاه حرفه ای موتورولا در آمد. لانس در اولین رقابت حرفه ای خود، در بین 111 شرکت کننده، آخر شد. اما روحیه جنگندگی اش باعث شد تا دو هفته بعد در جام جهانی سوییس به مقام دوم دست پیدا کند. او تا سال 1996 ، به جز عنوان قهرمانی « توردوفرانس » ، انواع و اقسام عناوین جهانی را در کارنامه خود داشت. در همین سال بود که به مشکلات تنفسی دچار شد و پزشکان برایش تشخیص برونشیت را مطرح کردند. لانس دچار درد ضعف شدید شده بود و بعد از مدتی درد بیضه نیز به مشکلات ریوی او اضافه شد. وقتی برای اولین بار در سرفه هایش خون مشاهده کرد، به طور جدی، پیگیر بیماری خود شد و این چنین بود که بعد از انجام آزمایش هایی، تشخیص سرطان بیضه برای این قهرمان 25 ساله مطرح شد.
   
غلبه بر سرطان و پرواز به سوی آینده...
 
قهرماني هاي لانس آرمسترانگ در رقابت هاي توردوفرانس از سال 1999 آغاز شد. لانس پس از آن طي سالهاي 2000، 2001، 2002، 2003، 2004 و 2005 به عنوان قهرماني در اين رقابت ها رسيد. اين دوچرخه سوار مشهور، آخرين بار پس از اينكه 3607 كيلومتر مساحت كل تور را ركاب زده بود، كار خود را در خيابان معروف شانزه ليزه به پايان برد. دوچرخه سوار تيم ديسكاوري چنل امروز به تاريخ پيوسته و مي خواهد پس از پايان دوران حرفه اي خود به عرصه سياست قدم بگذارد.
لانس آرمسترانگ ملقب به سلطان جاده ها درخصوص اين انتقاد كه او تا مرحله بيستم رقابت ها، در هيچ مرحله اي اول نشده، گفت: قهرماني در يك مرحله ضروري نيست، مهم اين است كه با فتح مرحله بيستم اين رقابت ها، اثبات كردم بهترين دوچرخه سوار تور هستم.
لانس آرمسترانگ صرفنظر از كسب هفتم عنوان قهرماني به عناوين ديگري نيز دست پيدا كرده است. لانس در سال 2002 موفق شد عنوان مرد سال ورزش اسپورت ايلوستريتد را از آن خود كند. لانس طي سالهاي 2002، 2003 و 2004 به عنوان ورزشكار مرد سال آسوشيتدپرس مفتخر شد. او از جايزه بي. بي. سي هم بي نصيب نمانده است. لانس آرمسترانگ در سال 2003 از سوي اين رسانه ، به عنوان شخصيت برتر ورزشي سال، انتخاب شد. آرمسترانگ طي سالهاي 2003 و 2004 هم جايزه شبكه اي. اس. پي. ان را از آن خود كرد.آرمسترانگ، دوچرخه سواري است كه به قول بسياري از كارشناسان ديگر هرگز تكرار نمي شود.
 

 بنیاد لانس آرمسترانگ  

Lance Armstrong Foundation - LVESTRONG Wristbands

 لانس آرمسترانگ پس از موفقیت در نبرد با سرطان، در سال 1997 اقدام به تاسيس بنيادي براي كمك به بيماران سرطاني كرد. او مي خواست به بيماران سرطاني ياد بدهد تا بدون ترس و نگراني به بيماري خود غلبه كنند. او دستبند زرد رنگي را با اين شعار به دست مي بست؛ قوي زندگي كنيد . اين دستبندها در توليد انبوه به فروش رفت تا درآمد حاصله از آن، صرف بيماران سرطاني شود. در همين راستا يك شركت توليدكننده لوازم ورزشي در سال 2004، 5 ميليون عدد از اين دستبندها را به قيمت يك دلار فروخت و يك ميليون عدد نيز به موسسه خيريه لانس آرمسترانگ اهدا شد، اما امروز وضعيت فرق كرده است. تاكنون 51 ميليون از اين دستبندها به فروش رفته و حتي نهادها و سازمان هاي خيريه ديگر هم بر آن شده اند تا دستبندهايي با عناوين و رنگ هايي ديگر را در سايه شهرت دستبندهاي آرمسترانگ به فروش برسانند.امروز هم بيماران سرطاني به اين حقيقت آگاه شده اند كه هر انساني مي تواند با سرطان پيشرفته مقابله و بر آن غلبه كند.

 شایعات بی اساس در مورد دوپینگ!!!

ماساژور لانس آرمسترانگ به تصور اينكه از موضوع جنجال برانگيزي پرده برمي دارد، اعلام کرد كه دوچرخه سوار مشهور آمريكايي از مواد نيروزا استفاده مي كرده است، اما واقعيت اين است كه اين دوچرخه سوار بارها و بارها مورد آزمايش دوپينگ قرار گرفته، اما هرگز نتيجه آزمايش وي مثبت اعلام نشده است. آرمسترانگ مي گويد: همواره گفته ام رقابت بايد سالم و پاك باشد. من در طول زندگي ورزشي ام هرگز از داروهاي نيروزا استفاده نكرده ام. او در پاسخ به خبرنگاران در مصاحبه مطبوعاتی گفت: "واقعاً برای شما متاسفم؛ شما به معجزه اعتقاد ندارید و قدرت اراده انسان را هم نمی شناسید..."


زندگینامه لانس آرمسترانگ در "سرطان، بهترین رویداد زندگی من"

 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/عمومي/91080694.html
تاریخ درج خبر : 1391/08/06     تعداد بازدید : [1638]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 8بازدیدکنندگان امروز: 596بازدیدکنندگان دیروز: 941بازدیدکنندگان این هفته: 4283بازدیدکنندگان امسال: 241182بازدیدکنندگان کل: 1885002
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.