فوران یک آتشفشان در فیلیپین جان پنج کوهنورد از جمله چهار آلمانی را گرفت
گروه خبری : اخبار عمومي كوهنوردي ايران و ج
نویسنده : روابط عمومي باشگاه
تاریخ درج خبر : 1392/02/21

 

فوران یک آتشفشان در فیلیپین جان پنج کوهنورداز جمله چهار آلمانی را گرفت

 

براساس این گزارش، این افراد زمانی قربانی این حادثه شدند که در یک گروه 27 نفری به قله کوه آتشفشانی ˈمایونˈ صعود می کردند.

این گزارش حاکی است، فعالیت این آتش فشان که یکی از فعال ترین آتشفشان های فیلیپین محسوب می شود موجب شد دود و گدازه و سنگ هایی به بزرگی یک اتاق را به سوی این 27 کوهنورد پرتاب کند و بر اثر این حادثه هفت کوهنورد دیگر نیز به شدت مجروح شدند.

کیودو به نقل از مسوولان محلی اداره حوادث غیرمترقبه فیلیپین آورده است که پس از وقوع این حادثه، تیم های امداد و نجات مجهز به بالگردهای نجات به محل حادثه رفته و همه کوهنوران کشته، آسیب دیده و سالم را از صحنه حادثه دور ساختند.

براساس این گزارش، این کوهنورد ها و راهنماهای فیلیپینی آنها شب قبل را در دو گروه جداگانه در دل کوه گذرانده بودند و سحرگاه سه شنبه هنگامی که مهیای صعود قله مایون می شدند ساعت هشت صبح به وقت محلی با بیداری (فوران) آتشفشان خفته آن روبرو شدند.

قله مایون به ارتفای یک هزار و 460 متر در حدود 340 کیلومتری جنوب شرقی مانیل در جزیره اصلی ˈلوزونˈ قرار گرفته و طی 400 سال گذشته 40 بار فوران کرده است.

ˈجوی ساکداˈ فرماندار استان آلبای فیلیپین از سلامت دیگر کوهنوردان خبرداد و گفت: با وجود اینکه همه آن کوهنوردان به محل امنی انتقال داده شدند، ولی هنوز یکی از کوهنوردان خارجی بازنگشته و احتمال می رود که وی نیز کشته شده باشد.

براساس این گزارش از هفت مجروح این حادثه، یک کوهنورد استرالیایی و سه تایلندی هستند که برای مداوای سوختگی و شکستگی به بیمارستان محلی انتقال یافتند و براساس گزارشات، حال یکی از آنها بسیار وخیم هست.

ˈرناتو سولیدومˈ رئیس مؤسسه آتشفشان شناسی و لرزه نگاری فیلیپین نیز در گفت وگو با کیودو، فوران روز سه شنبه مایون را از فعالیت های عادی آن توصیف کرد و گفت: در سال 2010 و زمانی که خاکستر و دود ناشی از فعالیت آتشفشان تا ارتفاع هشت کیلومتری در آسمان بالا رفت هزاران نفر از ساکنین محلی مناطق مسکونی اطراف آن خانه و کاشانه خود را ترک کرده بودند.

به گفته وی، فوران گدازه این کوه فقط 37 ثانیه به طول انجامید ولی شعاع گسترش آنها تا 500 متر بوده است.

این قله به دلیل برخورداری از تقارن بسیار زیبایی که با طبیعت اطراف خود دارد، یکی از جاذبه های گردشگری فیلیپین است که سالانه گردشگران خارجی زیادی را برای تماشای گدازه های سرخ و نارنجی رنگ دهانه آن را به خود جلب می کند.

براساس این گزارش، مایون در سال 1814 نیز فعال شده بود و بیش از یک هزار و 200 نفر را به کام مرگ برده و سه شهر را در زیر گدازه های خود مدفون کرده بود.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/عمومي/92022102.html
تاریخ درج خبر : 1392/02/21     منبع خبر : كوه نيوز     تعداد بازدید : [1496]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 8بازدیدکنندگان امروز: 610بازدیدکنندگان دیروز: 941بازدیدکنندگان این هفته: 4297بازدیدکنندگان امسال: 241196بازدیدکنندگان کل: 1885016
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.