به مناسبت شصتمین سالگرد فتح بلندترین قله جهان یعنی اورست، مراسمی در کاتماندو، پایتخت نپال برگزار شد
گروه خبری : اخبار عمومي كوهنوردي ايران و ج
نویسنده : روابط عمومي باشگاه
تاریخ درج خبر : 1392/03/11

 

به مناسبت شصتمین سالگرد فتح بلندترین قله جهان یعنی اورست، مراسمی در کاتماندو، پایتخت نپال برگزار شد

 

یورونیوز فارسی: قله اورست برای اولین بار در تاریخ 29 می 1953 برابر با هشتم خرداد ماه 1332 خورشیدی توسط ادموند هیلاری از زلاندنو و تنزینگ نورگای فتح شد و در این مراسم کوهنوردان و مدعوین مجمسه دو فاتح اورست را گلباران کردند.

پس از فتح اولیه اورست، چهار هزار کوهنورد دیگر هم در سال های بعد موفق به صعود به این قله شدند و اورست به یکی از منابع درآمدی مردم فقیر نپال تبدیل شد.

اما در مورد اینکه چه کسی به راستی برای اولین بار موفق به فتح اورست شده است، حرف و حدیث هایی وجود دارد و این حرف و حدیث ها از زمانی به وجود آمد که یک ماجراجوی استرالیایی بنام دانکن چِسل اعلام کرد که با شواهدی که به دست آورده، اولین فردی که موفق به فتح اورست شده کوهنوردی بریتانیایی به نام اندرو ارواین بوده است.

گفته می شود که ارواین و همراهش، جرج مالوری در سال 1924 یعنی تقریبا سی سال قبل از ادموند هیلاری به اورست صعود کرده اند و این دو کوهنورد دوربینی به همراه داشته اند که در صورت پیدا شدن می تواند زوایای پنهان این مسئله را آشکار سازد.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/عمومي/92031105.html
تاریخ درج خبر : 1392/03/11     منبع خبر : كوه نيوز     تعداد بازدید : [1442]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 7بازدیدکنندگان امروز: 604بازدیدکنندگان دیروز: 941بازدیدکنندگان این هفته: 4291بازدیدکنندگان امسال: 241190بازدیدکنندگان کل: 1885010
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.