معرفی برنامه کوهپیمایی این هفته: دره کلیدر 95/10/10
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : مریم فروتن زاده
تاریخ درج خبر : 1395/10/05

شاید کمتر کسی نام رمان کلیدر محمود دولت آبادی را نشینده باشد و گل محمد،مارال، خان عمو و . . . را نشناسد.

اما اغلب نمی دانند که کلیدر نام روستایی است بین قوچان و سبزوار در نزدیکی شهرستان چکنه.

کلیدر از دیرباز یکی از بزرگ ترین و سرشناس ترین آبادی های خراسان به شمار می رفته است؛ روستایی زیبا، سرسبز با مردمانی خونگرم و باسواد که در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان نیشابور و در آخرین سرحدات رشته کوه بینالود واقع شده است.

كوه‌هاي بلند اطراف كليدر كه بخشي از رشته كوه بينالود هستند چشمه‌هاي بسياري را در منطقه كليدر سيراب مي‌كند كه بر جاذبه‌ها و زيبايي آن مي‌افزايد. گروهي بر اين باورند كه كليدر واژه‌اي پهلوي است كه از دو بخش «كلي» به معناي محكم و «در» به‌معناي قلعه تشكيل شده است.

شايد معروف‌ترين بناي اين روستا را بتوان گنبدي تاريخي به نام گنبد كليدر نام برد. اين بنا در داخل روستا واقع و از تخته سنگ‌هاي صاف ساخته شده و گنبدي كم ارتفاع دارد. بنا چه در داخل و چه از خارج فاقد تزئينات است. در حال حاضر از ورودي ايوان بنا فقط ديوار‌هاي جانبي باقي مانده و سقف آن از بين رفته است.

بنای« گنبد » کلیدر، تپه ی « قلعه کهنه»، غار« قلعه کمری»، بنای« خواجه ابوالقاسم»، « قلعه ی حاجی»، « قلعه ی خراب»، « حمام نادری»، بنای « امام زاده یحیی بن زید » و... از مهم ترین آثار به جا مانده از شکوه این روستای کهنسال است که در این میان بنای« گنبد» از بناهای دوره ی تیموریان و ایلخانیان و تپه ی « قلعه کهنه» از میراث غنی دوره ی سلجوقیان و تیموریان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و کار ثبت « حمام نادری » نیز رو به پایان است.

لوازم مورد نیاز برنامه :

کفش کوه

پوشاک گرم زمستانی

دستکش و کلاه

زیر انداز

هدلامپ

 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/دره-کلیدر.html
تاریخ درج خبر : 1395/10/05     منبع خبر : آرشیو     تعداد بازدید : [791]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 10بازدیدکنندگان امروز: 406بازدیدکنندگان دیروز: 822بازدیدکنندگان این هفته: 2112بازدیدکنندگان امسال: 202128بازدیدکنندگان کل: 1845948
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.