معرفی برنامه قله رونج تربت جام
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1395/01/21

كوههاي خراسان دنباله ارتفاعات البرز به سمت مشرق است كه به صورت قوسهاي موازي و در جهت شمال غربي  به سوي جنوب شرقي تا ارتفاعات هندوكش افغانستان امتداد مي يابد.  در ميان اين رشته كوههاي موازي، دره ها و دشتهاي وسيعي وجود دارد كه گاه پهناي آن به حدود 200 كيلومتر مي رسد. امتداد اين رشته كوهها در برخي نواحي با برخورد به دره يا جلگه گسسته مي شود. 

یک رشته کوه کوچک در مثلث بین تربت جام، تربت حیدریه و فریمان واقع شده که قله رونج با 2586 متر ارتفاع از قله های این رشته کوه است. از سایر قله های آن می توان به قله بردو 2940متر و قله بزد با حدود 2850 متر اشاره کرد.

کوهی که رونج در حاشیه آن قرار گرفته است شاید به نوعی بتوان گفت که بخشی از همین رشته کوههاست که از قبل  فریمان شروع شده و پس از عبور از تربت جام به سمت باخرز و تایباد تا نزدیک مرز افغانستان امتداد می یابد. تعدادی از روستاهای خوش آب و هوا و دیدنی منطقه تربت جام از جمله قلعه شیر، ابدال آباد، رونج و بزد نیز در حاشیه آن قرار دارند. 

کوه رونج یکی از بهترین و مناسب ترین کوههای منطقه تربت جام برای کوهنوردی و تفریح کسانی است که از زدن به دل طبیعت بکر و کوه پیمایی لذت می برند و مقصد ثابت بسیاری از گروههای کوهنوردی تربت جام و دیگر روستاهای اطراف است. 

از چند مسیر مختلف می توانید برای تفریح یا کوهنوردی به این کوهها بروید. یکی از این مسیر ها از طریق ادامه همان راهی است که به سمت دکل مخابرات و همچنین چنار بزرگ کنار روستا می رود که قبل از وارد شدن به سمت روستا و در آخرین پیچ از جاده آسفالته باید وارد جاده شنی مقابل شده و به مسیر خود ادامه می دهید. ولی باید توجه داشته باشید که برای انتخاب بهترین و راحت ترین مسیر دسترسی به کوه و دیدنی ترین مسیرهای آن باید از وسط روستا و بعدا از مسیر رودخانه به سمت بالا (به سمت کوه) حرکت کنید و از این مسیر بروید.

البته مناسب خواهد بود برای رفتن از مسیری مناسب و همچنین پیدا کردن مسیر چشمه های آب کوه و نقاط جذاب و دیدینی، قبل از رفتن به کوه با برخی افراد خبره، راه بلد روستا و یا کسانی که به طور منظم به این کوه می روند مشورت کنید تا حداکثر لذت و استفاده را از کوهپیمایی خود ببرید.

یکی از زیباترین مناطق در کوه رونج منطقه ای است به نام جوزبو که علاوه بر داشتن پوشش درختی نسبتا زیاد، یک محوطه نسبتا بزرگ مسطح پوشیده از علف شبیه به چمن است که چشمه ای آب نیز در کنار آن قرار دارد. همچنین در پایین این زمین مسطح چندین درخت گردو (جوز) نیز وجود دارد و علت نامگذاری این منطقه به جوزبو نیز وجود همین درختان بوده است. در عین حال آب چشمه نیز از ارتفاع نسبتا زیادی به پایین می ریزد که صحنه های بسیار زیبایی را بوجود می آورد. برای کسانی که با قصد تفریح و لذت بردن از کوه وطبیعت بکر به کوه می روند رفتن به این منطقه توصیه می شود.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/رونج.html
تاریخ درج خبر : 1395/01/21     تعداد بازدید : [905]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 9بازدیدکنندگان امروز: 407بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3153بازدیدکنندگان امسال: 240052بازدیدکنندگان کل: 1883872
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.