معرفی برنامه قله قوچگر
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1395/03/16

یکی از مسیر های صعود به قل قوچگر از روستای دیزباد بالاست. روستای دیزباد بالا از توابع نیشابور میباشد که در حدود 70 کیلومتری مشهد از مسیر جاده مشهد -نیشابور قرار دارد.راه دسترسی به این روستا از سمت مشهد بعد از توربین های بادی و شهرک بینالود در سمت راست جاده میباشد که البته تابلوی روستای قاسم آباد در اول جاده نصب شده.این روستا با آب و هوای نسبتا سرد و کوهستانی و مناطق و باغ های سرسبز(در فصول گرم سال)یکی از زیبا ترین روستاهای رشته کوه بینالود میباشد.

 در مسير رودخانه اين روستا، چندين چشمه وجود دارد كه آخرين چشمه دقيقا در دامنه قله قوچگر قرار گرفته است. روستاي ديزباد به دليل داشتن مناظر زيبا و چشم نواز و همچنين قرار گرفتن در مسير قله قوچگر، هرساله پذيراي تعداد زيادي از مردم به ويژه كوهنوردان است.

 جالب است بدانید در سال ۱۳۴۸ نام دیزباد به عنوان یکی از معدود روستاهای صددرصد باسواد ایران در یونسکو به ثبت رسید.

مراسم مذهبی "نوحصار" که خاص این روستا است در جمعه آخـر مــرداد برگزار می‌شود. "نوحصار دیزباد" نام مراسم مذهبی است که هر سال توسط هر دو گروه اسماعیلیه و اثنــی عشـری در منطقه‌ای به همین نام برگزار می‌شود. اهالی این روستا که معتقدند اسب حضرت علی از ایـن منطقه گذر کرده‌است همه ساله در روز یاد شده با قربانی کردن گوسفند در پای چشمه و توزیع گوشت آن بر این بـاورند کــه آب چشمه زیاد می‌شود.


مسیر ديگر صعود به قله قوچگر، روستاي گرينه است كه  شيب تندتری دارد.


مدت زمان تقريبي پياده روي از روستاي ديزباد تا پاي قله یک و نیم ساعت و مدت زمان تقريبي صعود از پاي قله دو و نیم ساعت می باشد.


قوچگر -دیماه

با توجه به شدت وزش بادهای معروف دیزباد  لباس مناسب، بادگیر، دستکش، کلاه به همراه داشته باشید..

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/قوچگر.html
تاریخ درج خبر : 1395/03/16     منبع خبر : آرشیو     تعداد بازدید : [920]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 5بازدیدکنندگان امروز: 398بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3144بازدیدکنندگان امسال: 240043بازدیدکنندگان کل: 1883863
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.