برنامه صعود به قله پلوار کرمان، 4 تا 8 آذر 95
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : مریم فروتن زاده
تاریخ درج خبر : 1395/08/15

رشته کوه "پلوار" با طولی نزدیک به یکصد و پنجاه کیلومتر از دره "درختنگان " کوهپایه آغاز گشته و در حوالی "ابارق" بم خاتمه می یابد.

 

 

بلندترین قله رشته کوه پلوار قله "تنب" با ارتفاع 4233 متر می باشد. این قله از جبهه شرقی رشته کوه یعنی روستای "جوشان" به دلیل شباهت بسیار آن به دماوند در زمستان و بهار در میان کوهنوردان استان به دماوند کرمان شهرت یافته است.

 

 

پلوار یا پل وار به معنای  پلی است میان کویر لوت و کرمان که کویرلوت و شهداد را از کرمان جدا  می سازد. تونل بین شهداد و کرمان ۲۳۰۰ متر طول دارد که طولانی ترین تونل خاورمیانه است و در دل رشته کوه پلوار واقع شده است. درجبهه غربی کوه پلوار روستاهای سکنج ، دربر، ده سفید ،  بلبلوئیه ، حسین آباد و در جبهه شرقی روستاهای جوشان ، آبگرم  ، سیرچ ،  هشتادان و بخش گلباف قرار گرفته است.

کوهستان پلوار که همانند دیوارى ناحیه جنوبى کویر لوت را از بخش‌هاى درونى کشور جدا مى‌سازد،‌ به صورت رشته‌اى به طول ۱۴۷ کیلومتر از سوى شمال غربى به طرف جنوب شرقى کشیده شده و پهنه‌اى به وسعت ۱۴۵۰ کیلومتر را زیرپوشش قرار داده است.

 

 

درپیمایش مسیر بعد از پیمودن یال روبرو و دور زدن سنگ بزرگی وارد مسیر پاکوب میشویم به علت دیواره ای و خطرناک بودن مسیر و جلوگیری از گم شدن در طول مسیر سنگ چین های متعددی دیده میشود که راهنمای خوبی برای صعود است بعد از طی مسافتی و عبور از چند محل دست به سنگ که با احتیاط کامل انجام می گیرد.

 

در سمت چپ  "دیواره مهرداد" قرار دارد پل صراط نام مسیری است برای صعود به قله می بایست از کنار یک دیواره و از روی یک لبه کم عرض عبور کرد . این مسیر باید با احتیاط زیادی طی شود زیرا به علت برخورد دو توده گرم و سرد در شرق و غرب، جریانهایی نسبتاً شدید از باد را به بوجود می آورد.

 

 

 

 برنامه صعود به قله پلوار از تاریخ 4 تا 8 آذرماه برگزار خواهد شد.

 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/پلوار-کرمان.html
تاریخ درج خبر : 1395/08/15     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [875]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 5بازدیدکنندگان امروز: 398بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3144بازدیدکنندگان امسال: 240043بازدیدکنندگان کل: 1883863
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.