معرفی برنامه پیمایش کویر مرنجاب کاشان 7 تا 12 آذر 95
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : مریم فروتن زاده
تاریخ درج خبر : 1395/08/15

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان قرار دارد. مرنجاب در اصل نام کاروانسرا و قناتی بوده است که در زمان شاه عباس صفوی بنا نهاده شد و پس از آن مناطق پیرامونی آن به کویر مرنجاب شهرت یافته است. در اصل منطقه مرنجاب جزیی از بیابان بند ریگ است و در شمال آن واقع شده است. این کویر از شمال به دریاچه نمک مسیله (آران و بیدگل) , از غرب به کویر مسیله و بیابان آب شیرین، از شرق به بیابان پشت ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به بیابان بندریگ و تپه های ماسه ای روان این بیابان و شهرستانهای آران و بیدگل و کاشان محدود می شود .

قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه های شنی و ریگزار است . كاروانسراي مرنجاب در حدود ۴۰ كيلو متري آران و بيدگل واقع است . به جز ۵-۶ كيلو متر بقيه ي راه خاكي است .اين كاروانسرا در حاشيه ي جنوبي درياچه نمك و 40 كيلومتري شمال شرق شهرستان آران و بيدگل قرار دارد.امامزاده هلال آران وبیدگل آخرین محل قبل از کاروانسرا می باشد که می توان در آنجا  برای تهیه وسائل مورد نیاز و آب آشامیدنی اقدام نمود.

پس از پشت سر گذاشتن امامزاده و طی تقریبا 10 کیلومتر در جاده آسفالته یک میدان وجود دارد که سمت راست آن کارخانه فولاد کویر خودنمائی می کند. از این میدان به بعد، جاده خاکی می شود که تا کاروانسرا 45 کیلومتر فاصله دارد.

پس از کاروانسرا تپه های رملی قرار دارند، این تپه ها در فاصله 12 کیلومتری شرق کاروانسرا واقع شده و یکی از بلندترین این نوع تپه ها در ایران می باشند. مسیر کاروانسرا به تپه ها نیز ترکیبی از خاک و رمل می باشد که عبور از آن در برخی نقاط احتیاط بیشتری می طلبد.از رملها تا دریاچه نمک مسیر بسیار راحت و به صورت پیاده روی میباشد.

 

 


این برنامه از تاریخ 8 تا 12 آذرماه بصورت 4.5 روزه اجرا خواهد شد.

جهت ثبت نام با دفتر باشگاه تماس حاصل فرمایید.


 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/کویر-مرنجاب.html
تاریخ درج خبر : 1395/08/15     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [945]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 6بازدیدکنندگان امروز: 192بازدیدکنندگان دیروز: 1142بازدیدکنندگان این هفته: 1334بازدیدکنندگان امسال: 208031بازدیدکنندگان کل: 1851851
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.