معرفی برنامه کوهنوردی این هفته: قله یامان داغی بجنورد
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : علی صنعتی
تاریخ درج خبر : 1395/08/02

معرفي قله يامانداغي :

واژه ی یامانداغ در زبان ترکی معادل  کوه ســــــــخت است. ارتفاع این قله  حدود 2500 متر و يكي از بلندترين ارتفاعات بجنورد و آشخانه می باشد.

مسيــرهاي صعود :

يكي از مسيرهاي صعود اين قله از روستاي زيباي دركش است كه در کیلومتر 65 جاده بجنورد-گرگان واقع شده. مسیر دیگر معمول برای صعود از جوزک در محدوده ی همین جاده و کمی بالاتر است.

معرفي دركــش :

درکش درواقع نگین سرسبز خراسان شمالی است. این منطقه زیبا در دامنه رشته کوه آلاداغ قرار گرفته وبدلیل قرار گرفتن در طول دره ای سرسبز ، به درکش یا دره کش معروف است .

پوشش گياهي منطقه :

منطقه يامانداغي داراي جنگلهای بسيار زیبا و پوشش گیاهی گستره از آخرین جنگلهای بلوط شرق ایران میباشد . جنگلهای این منطقه از لحاظ تنوع گیاهی در خراسان  مــقام اول را داراست و شامل جنگلهای تنک ، نیمه انبوه و انبوه است.گونه های غالب در پوشش  گیاهـــی آن شامل : بوته های یاس وحشی –درختهای گلابی وحشی – آق باش- آویشن- افرا-زرشک –ارسهای کهنسال- بلوط- کرامیته- زالزالک-بید- باریجه - اناروحشی- گردو- انجیر- گوجه وحشی – گون- درمنه- کرکو و غیره ... میباشد. پوشش گیاهی خاص منطقه و آب و هوای معتدل جنگلی آن باعث می شود که پاییز در این منطقه جلوه ای کم نظیر داشته باشد.

چشــــمه ها ي در مسيـــر قله :

چشــمه گلك كوچك كه فصلي است و چشــمه گلك بزرگ . چشمه نرگــــس لو  هم از چشمه هاي ديگر مسير تا قله است كه در مسير قله تا جوزك است و آب بسيار گوارايي دارد .

شـــــروع پيمايش :

پیمایــــــش را در این برنامه  از دامنه های مشرف به روستا آغاز ميكنيم. بعد حدود 2 ساعت پيمايـش به چشمه گللک کوچک ميرســم . این چشمه دارای اب فصلی است اما قطعا در این فصل پر آب خواهد بود به هر حال چشمه گللک بزرگ همــیشه جاریست .

اين محل براي صرف صبحانه درنظر گرفته شده .

براي استفاده بهتر از زمان و ديدن بيشتر زيبايي هاي منطقه ابتداي مسير را دركـش و ادامه مسير تا چشـــمه گلك و گذر از جنگل هاي زيبا با تنوع گياهي بينظير و سپس قله يامانداغي و مسير برگشت را چشمه نرگس لو و دره جوزك انتخاب كرديم تا در انتها به روستاي جوزك برسيـم . روستای جوزک در 5 کیلومتري درکش و سمت چپ جاده ی بجنورد –گرگان واقع شده است .

پیمایش این برنامه در مسیر صعود و فرود مجموعا حدود 16 کیلومتر می باشد. در تصویر زیر مسیر صعود و شیب آن قابل مشاهده است:

لوازم مورد تاکید : کفش کوه- لباس گرم - کیسه خواب- باطوم کوه نوردی- هدلامپ

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/یامان-داغی.html
تاریخ درج خبر : 1395/08/02     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [714]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 9بازدیدکنندگان امروز: 408بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3154بازدیدکنندگان امسال: 240053بازدیدکنندگان کل: 1883873
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.