جزئیات برنامه کوهنوردی این هفته: قله قوچگر
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : سیمین نوری
تاریخ درج خبر : 1392/09/11

 

برنامه کوهنوردی باشگاه روز جمعه 15 آذرماه صعود به قله 2800 متری قوچگر نیشابور است. مسیر دسترسی به این قله روستاهای دیزباد بالا و گرینه است که در این برنامه، صعود از مسیر دیزباد بالا  انجام خواهد شد.

درباره روستای دیزباد

روستاي ديزباد بالا از توابع نيشابور و در حدود 70 كيلومتري مشهد از مسير جاده مشهد - نيشابور قرار دارد. راه دسترسي به اين روستا از سمت مشهد بعد از توربين هاي بادي و شهرك بينالود در سمت راست جاده مي باشد كه البته تابلوي روستاي قاسم آباد در اول جاده نصب شده است.

اين روستا با آب و هواي نسبتا سرد و كوهستاني و مناطق و باغ هاي سرسبز(در فصول گرم سال) يكي از زيباترين روستاهاي رشته كوه بينالود است. روستاي ديزباد از دسته روستاهاي پلكاني است كه بر روي دامنه كوه بنا شده است.

در مسير رودخانه اين روستا، چندين چشمه وجود دارد كه آخرين چشمه دقيقا در دامنه قله قوچگر قرار گرفته است. روستاي ديزباد به دليل داشتن مناظر زيبا و چشم نواز و همچنين قرار گرفتن در مسير قله قوچگر، هرساله پذيراي تعداد زيادي از مردم به ويژه كوهنوردان است.

 

 

جالب است بدانید در سال ۱۳۴۸ نام دیزباد به عنوان یکی از معدود روستاهای صددرصد باسواد ایران در یونسکو به ثبت رسید.

مراسم مذهبی "نوحصار" که خاص این روستا است در جمعه آخـر مــرداد برگزار می‌شود. "نوحصار دیزباد" نام مراسم مذهبی است که هر سال توسط هر دو گروه اسماعیلیه و اثنــی عشـری در منطقه‌ای به همین نام برگزار می‌شود. اهالی این روستا که معتقدند اسب حضرت علی از ایـن منطقه گذر کرده‌است همه ساله در روز یاد شده با قربانی کردن گوسفند در پای چشمه و توزیع گوشت آن بر این بـاورند کــه آب چشمه زیاد می‌شود.

.

مسیر ديگر صعود به قله قوچگر، روستاي گرينه است كه به دليل شيب تند قله از این سمت، کمتر برای صعود انتخاب مي شود.

مدت زمان تقريبي پياده روي از روستاي ديزباد تا پاي قله یک و نیم ساعت و مدت زمان تقريبي صعود از پاي قله دو و نیم ساعت می باشد.


قوچگر از گرینه-دیماه 90

با توجه به شدت وزش بادهای معروف دیزباد حتما لباس گرم، بادگیر، دستکش، کلاه به همراه داشته باشید. همچنین با توجه به کوتاه بودن روزها مانند همه برنامه های کوهنوردی شش ماهه دوم هد لامپ جزو لوازم ضروری می باشد.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1392-09-11-00-15-40.html
تاریخ درج خبر : 1392/09/11     منبع خبر : کمیته فنی     تعداد بازدید : [1108]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 6بازدیدکنندگان امروز: 192بازدیدکنندگان دیروز: 1142بازدیدکنندگان این هفته: 1334بازدیدکنندگان امسال: 208031بازدیدکنندگان کل: 1851851
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.