جزئيات برنامه آبشار و دره ايده ليك كلات
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادي
تاریخ درج خبر : 1393/06/09

روستای زیبای ایده لیک

روستای ایده لیک از توابع لایین نو است. معتدل و خشک در 180 کیلومتری شمال غرب مشهد می باشد. ایده لیک به معنی آب زیاد است. ارتفاع روستا از سطح دریا 1050 متر و فاصله آن تا کلات 33 کیلومتر می باشد. رودخانه ایده لیک آب فوق العاده زیادی دارد که از دامنه های شمال شرقی هزار مسجد سرچشمه می گیرد. سرچشمه این رود  بخاطر وسعت زیاد و ناهموارش  برخی اوقات دارای سیلابهای خروشان و عظیم می باشد.

عرض دره از چند متر تا 60 متر تجاوز نمی کند. از اواسط دره به بعد به خاطر طول زیاد مسیر و آب فراوان و همچنین  وجود چند آبشار ، دیدن آن نیاز به آمادگی جسمانی و آشنایی با فنون سنگنوردی دارد. از جمله نکات جالب توجه در این روستا شالیزارهای زیبای آن است که یکی از مرغوبترین انواع برنج دنیا در آن کشت می شود.

 

در چند ساعت اول راهپیمایی ، دره باز و هموار است و پس از رسیدن به اولین آبشار ( که ارتفاع آن کمتر از 3 متر است ) عرض دره به چند متر می رسد.

آبشار دوم 5 تا 8 متر ارتفاع دارد و بعد از آن به آبشار آخر می رسیم.سمت چپ آبشار سوم ، مسیر سنگنوردی دیده می شود که برای بالا رفتن از آبشار است. ارتفاع آبشار حدود 4 تا 7 متر است.

برنامه ها در سطح کوهنوردی معمولا تا آبشار اول و نهایتا تا پای آبشار سوم انجام می شود.

بعد از رد شدن از آین آبشار حدود یک ونیم تا دو ونیم  ساعت راهپیمایی تا ابتدای دوآبی دره سیستان و انتهای دره ایده لیک فاصله است. مناظر این قسمت بی نظیر می باشد جنگلهای اورس با مراتع دائمی سر سبز ، خود را تا بالای ارتفاعات سیستان می کشانند. بعد از طی این مسیر به دهانه ی  دره های دلوچه و سیستان می رسیم. دره بسیار عریض سیستان در سمت چپ بطرف شرق و دره دلوچه بطرف آبشارهای شــَــهشو و قله هزار مسجد پیش می رود.

برنامه دره و ابشار ایده لیک از مشهد بصورت یک و نیم روزه انجام خواهد شد که شب مانی در شهر کلات یا در روستای ایده لیک  انجام می گیرد

 


 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1393-06-09-19-16-00.html
تاریخ درج خبر : 1393/06/09     تعداد بازدید : [1228]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 8بازدیدکنندگان امروز: 402بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3148بازدیدکنندگان امسال: 240047بازدیدکنندگان کل: 1883867
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.