معرفي برنامه دره و روستاي كليدر
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادي
تاریخ درج خبر : 1393/06/30

 

 

  کلیدر از دیرباز یکی از بزرگ ترین و سرشناس ترین آبادی های خراسان به شمار می رفته است؛ روستایی زیبا، سرسبز با مردمانی خونگرم و باسواد که در آخرین سرحدات رشته کوه بینالود واقع شده است. کلیدر در محدوده  جغرافیایی ´35    º58   طول شرقی و ´45    º36   عرض جغرافیایی و در بخش سرولایت این شهرستان قرار دارد.

شیب عمومی روستا بیش از 40 درصد، ارتفاع 2600 ـ 1700 متر و میزان بارندگی متوسط سالیانه ی آن 500 ـ 300 میلیمتر می باشد. به لحاظ توپوگرافی، منطقه کاملاً کوهستانی و دارای ارتفاعات متعدد و دامنه های وسیع و یک آبریز بزرگ و اصلی به نام « زُو » کلیدر است که از شرق به کلیدر و از غرب به ارتفاعات کوه حیدری در امتداد رشته کوه های بینالود محدود می گردد.

از آن جا که این روستا در منطقه ای کوهستانی واقع شده، دارای آب و هوایی خنک است و وزش باد در همه ی روزهای سال وجود دارد اما بادهای موسمی نیز در ماه های مرداد و شهریور جریان دارد.

 

کلیدر به لحاظ موقعیت اکولوژیکی و قابلیت های ذاتی خود یکی از زیباترین و متنوع ترین اکوسیستم های طبیعی محسوب می گردد. وجود درختان و درختچه های جنگلی همچون اُرس، زرشک، نسترن و زالزالک، دامنه های وسیع و ارتفاعات متعدد با پوشش متنوعی از گیاهان مرتعی و انواع وحوش، چشم انداز زیبایی به این ناحیه هدیه نموده است. طبق تحقیقات به عمل آمده در کوه کلیدر، بیش از 120 نوع گیاه وحشی وجود دارد که بسیاری از آن ها قابلیت های دارویی دارند. طبیعت زیبا و بِکر کلیدر به همان اندازه که از تنوع گیاهی برخوردار است، از تنوع جانوری نیز بهره مند است. کوه های بلند، مراتع کافی و مستعد، چشمه های فراوان و... باعث شده است که جانوران زیادی را دور هم جمع نماید. جاندارانی چون قوچ و میش آریال، پلنگ، گُراز، کفتار، گربه ی وحشی، شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک، تیهو، کوکر، عقاب طلایی، شاهین، مار افعی، جعفری، کبری و... از آن جمله است.

 

روستای سرسبز و دیدنی کلیدر از لحاظ تاریخی، سابقه ای طولانی و دراز دامن دارد. نام آن پهلوی و از دو بخش « کلی» به معنای « محکم، قوی، کاری » و « در» به معنای « قلعه» تشکیل شده است؛ « قلعه ی محکم!» آثار تاریخی متعددی که در این روستا واقع شده است، از روزگارانی بسیار دور و دراز حکایت می کند که کمتر روستایی در منطقه ی نیشابور از این سابقه ی تاریخی برخوردار است.

کلیدر، نه مثل دیروز اما امروز نیز در میان روستاهای نیشابور از جایگاه معتبری برخوردار است. علاوه بر سرسبزی و جاذبه های گردشگری، از لحاظ ویژگی های قومی نیز روستایی قابل توجه است. مردم این روستا به زبان فارسی خراسانی سخن می گویند و از این بابت بسیار خرسندند. آنان آداب، رسوم و باورهای گذشتگان خود را بسیار غنیمت می شمرند و بسیاری از این باورها همچون احترام به آب، آتش، نان و... رایج است. همچنین جشن ها، اعیاد و مراسم باشکوهی مطابق با سنن گذشته ی ایرانیان برگزار می شود. بیش از 90  درصد مردم کلیدر باسواد هستند و از این تعداد، بیش از 50 درصد دارای تحصیلات دانشگاهی می باشند که البته در سال های اخیر به دلایل متعددی، خیل کثیری از آن ها به شهرها مهاجرت نموده اند. اصالت قومی، سابقه ی تاریخی و آمار بالای باسوادان روستا سبب شده است که مردم روستاهای منطقه، کلیدری ها را مردمی بافرهنگ و متشخص بدانند.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1393-06-30-19-41-45.html
تاریخ درج خبر : 1393/06/30     تعداد بازدید : [719]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 7بازدیدکنندگان امروز: 509بازدیدکنندگان دیروز: 941بازدیدکنندگان این هفته: 4196بازدیدکنندگان امسال: 241095بازدیدکنندگان کل: 1884915
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.