معرفی برنامه دره و آبشار آبگرم کلات
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1393/07/13

این آبشار در مجاورت روستای آبگرم در ۷۵ کیلومتری شهرستان کلات است.

 

نام این آبشار از روستای ابگرم که دارای چشمه‌های آبگرم زیاد هست، گرفته شده‌است.آب این آبشار از سرچشمه که چند کیلومتر بالاتر از خود آبشار قرار گرفته، به شکل قابل توجهی، گرم است. نه البته آنقدر گرم که در زمره چشمه های آب گرم محسوب شود اما احتمالا حوالی 30 تا 35 درجه گرما دارد. آبشار آبگرم و حوضچه آن به شدت برای آبتنی مناسب است.

 از ابتداي روستا جاده خاكي شروع مي شود و به سمت بند كه فضايي سيماني براي ذخيره و كانال كشي آب است ادامه مي يابد. از جاده خاكي با ماشين مي شود تا پاي بند رفت. البته يكي دوباري هم بايد از رودخانه رد شد. از پاي بند به بعد را بايد پياده رفت. از پاي سد تا آبشار با سرعت مناسب، يك ساعت راه است. مسير، از دشتي باز و بسيار سرسبز مي گذرد كه البته از چشم گروههاي دوچرخه سواري دور نمانده است. پيش از رسيدن به آبشار، درست در پيچ مسير، بنايي تاريخي قرار دارد كه به اعتقاد مردم روستا شكاركاه نادر بوده است.

كه البته نمي تواند صحيح باشد.چوپانها از بنا به عنوان گاش استفاده مي كنند و گاش محلي است كه معمولا در توقف هاي شبانه گوسفندها را در خود نگهداري مي كند.

آبشار آبگرم واقعا آب گرمي دارد و مثلا كساني كه سرماي آب آبشار اخلمد را تجربه كرده اند اينجا تجربه اي متفاوت خواهند داشت.

درخت هاي انجير فراواني در مسير قرار دارد كه در تابستان- شهريور و آنطرفها – انجير كوهي فراواني خواهد داشت. علاوه بر انجير كوهي زالزالك كوهي- علف خرس- هم هم هست كه در همان تابستان ميوه هاي فراواني خواهد داشت.
اگر حوصله داشته باشيد و پياده روي خسته نشويد مي توانيد مسير را از بالاي آبشار ادامه داده و حدود نيم ساعت بعد به سرچشمه آبشار برسيد كه باز بر خلاف ديگر آبشارها نه در پايين ديواره بلكه در وسط دشت قرار دارد و آب آن گرم است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با دفتر باشگاه تماس حاصل فرمایید.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1393-07-13-14-36-41.html
تاریخ درج خبر : 1393/07/13     تعداد بازدید : [824]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان
0
0
سه شنبه 15 مهر 1393
ساعت : ´17:24
با سلام در مورد متن توضیح آبگرم کلات دو نکته به اشتباه قید شده که نیاز به اصلاح دارد. نکته اول اینکه در پاراگراف اول گفته شده پس از روستا امکان تردد وسایل نقلیه سبک نمی باشد. اما تا اخرین نقطه ماشین رو پس از روستا امکان تردد با وسایل نقلیه سبک نیز وجود دارد. نکته دوم اینکه در مورد بنای تاریخی در متن فوق نوشته شده: "بنايي تاريخي قرار دارد كه به اعتقاد مردم روستا شكاركاه نادر بوده است؛كه البته نمي تواند صحيح باشد. نوع معماري و نوع خشت ها نشان مي دهد كه بنا آنقدرها قدمت ندارد و نهايتا به اواخرعصر صفوي مي رسد" قابل ذکر است که نادر شاه پس از دوره صفوی به قدرت رسیده است!!

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 7بازدیدکنندگان امروز: 604بازدیدکنندگان دیروز: 941بازدیدکنندگان این هفته: 4291بازدیدکنندگان امسال: 241190بازدیدکنندگان کل: 1885010
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.