بازدیدهای نائین و ورزنه
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : علی صنعتی
تاریخ درج خبر : 1393/09/13

بازدید های نائین :

* بازار تاریخی نائین :

بناي اوليه بازار تاريخي نايين كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده، متعلق به قرن پنجم هجري است اما بيشترين روند شكل‌گيري آن در دوره صفويه اتفاق افتاده است. وي ادامه داد: طول اين بازار تاريخي كه شامل 170 باب مغازه است، بيش از يك‌ هزار متر و عرض آن بين سه تا پنج متر متغير است كه زماني به عنوان مهم‌ترين مركز تجاري شهر و به عنوان قلب بافت قديم منطقه كويري نايين محسوب مي‌شد.

* خانه تاریخی و موزه پیرنیا

خانه تاریخی پیرنیا به عنوان یکی از مهمترین مساکن سنتی شهر نائین الگوی مهم معماری و هنری خانه های تاریخی منطقه و کویر مرکزی ایران محسوب می گردد.
این خانه متعلق به دوران صفویه بوده و از اجزاء مختلفی از جمله ورودی ، دالانهای متعدد ، هشتی ، غلامگردش، ایوان شاه نشین ، اتاق نشیمن ، گودال باغچه ، باغ و بخشهای مختلف دیگر تشکیل شده است .

این خانه به عنوان خانه حاکم نائین بوده و در ابتدا شخصی به نام قاصی نور الهدی در این خانه زندگی می کرده و در دوره قاجار به خاندان پیرنیا رسیده و شخصی به نام میرزا احمد خان پیرنیا حاکم نائین در این خانه زندگی می نموده است . مهمترین ویژگی هنری خانه تاریخی پیرنیا وجود نقاشیهای دیواری و گچبریهای بسیار زیبای آن که در ایوان شاه نشین ، اتاق تشریفات و اتاق مخصوص حاکم بوده می توان یاد نمود . این گچبریها در قسمت فوقانی بخشهای ذکر شده را شامل گردیده که در آن کتیبه هائی با اشعار مختلف عظمت معماری و هنر را نشان می دهد. این گچبریها شامل قابهای متعددی بوده و داستانهای هفت پیکر نظامی شامل: داستانهای خسرو و شیرین ، یوسف و زلیخا ، صحنه های شکارگاه ، داستانهای عاشقانه و خیالی را به نمایش گذاشته است .

* نارین قلعه نائین 

نارین قلعه یا نارنج قلعه، قلعه‌ای باستانی در شهر نایین در استان اصفهان است. این بنا درست در مرکز بافت تاریخی شهر نایین و در بین محله‌های قدیمی یعنی باب‌المسجد ، کلوان ، نوآباد واقع شده است و قدیمی ترین بنای شناخته شده در بافت تاریخی شهر نایین است.

 

بنا بر نوع مصالح و سبک بنا، می‌تواند مربوط به دوران پارتیان یا دوران ساسانیان باشد و احتمالاً آتشگاه بوده است که از آن به عنوان دژ یا کهن دژ شهر استفاده می‌شده است. به ویژه آن که این بنا درست درمیان بافت تاریخی نایین قرار گرفته است. درباره کارکرد قلعه اطلاع صحیحی در دست نیست. اما گمان می‌رود این قلعه، همراه با فضای اطراف، مرکز اداری و نظامی شهر بوده باشد. متأسفانه امروزه از این بنا چیزی جز چند دیوار خشتی و بقایای یک قلعه عظیم باقی نمانده است


* آسیاب ریگاره

آسیاب ریگاره در محمدیه شهر نائین به عنوان یکی از شاهکارهای معماری و هنری شهرستان نائین محسوب می گردد.

آسیاب آبی ریگاره محمدیه یکی از شاهکارهای معماری منطقه با عجایب ساخت آن و تکنیکهای فنی جهت احداث آن از آثار تاریخی مهم منطقه محسوب می گشته که با پی گیریهای متعدد میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نائین بعد از 25 سال از دل خاک نمایان گشته و احیاء گردید.

بناي اوليه بازار تاريخي نايين كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده، متعلق به قرن پنجم هجري است اما بيشترين روند شكل‌گيري آن در دوره صفويه اتفاق افتاده است. وي ادامه داد: طول اين بازار تاريخي كه شامل 170 باب مغازه است، بيش از يك‌ هزار متر و عرض آن بين سه تا پنج متر متغير است كه زماني به عنوان مهم‌ترين مركز تجاري شهر و به عنوان قلب بافت قديم منطقه كويري نايين محسوب مي‌شد. - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8806110207#sthash.ZHLHuoEi.dpuf
بناي اوليه بازار تاريخي نايين كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده، متعلق به قرن پنجم هجري است اما بيشترين روند شكل‌گيري آن در دوره صفويه اتفاق افتاده است. وي ادامه داد: طول اين بازار تاريخي كه شامل 170 باب مغازه است، بيش از يك‌ هزار متر و عرض آن بين سه تا پنج متر متغير است كه زماني به عنوان مهم‌ترين مركز تجاري شهر و به عنوان قلب بافت قديم منطقه كويري نايين محسوب مي‌شد. - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8806110207#sthash.ZHLHuoEi.dpufظ

 

*کارگاه های عبابافی  محمدیه نائین

کار گاه های عبا بافی محمدیه مجموعه ای از تقریبا15کارگاه سنتی است البته در قدیم تعداد این کار گاه ها بسیار بیشتر بوده است همه ی این کار گاه ها با تکنیک کند در دل زمین حفر گردیده است وبیش از چند سال مولد بهترین عبای جهان بوده و هستند .

 
هنر عبا بافی یکی از صنایع دستی قدیمی و ظریف شهر نایین است که سالهاست در محمدیه رواج دارد و میتوان گفت روزگاری شغل بسیاری از مردم این منطقه به حساب می آمد. در هر عبا بافی تقریبا 8 تا 10 نفر مشغول به کار بوده اند و آمار بافتشان آنقدر بالا بود که سالانه تا پنج هزار عدد عبا از این شهر صادر می شده است اما امروزه تعداد آنها در چند کارگاه باقی مانده به یکی دو نفر می رسد.
 
*بازدیدهای ورزنه

گاوچاه (آب کشی با گاو)
ورزنه به مانند بسیاری از جاهای دیگر با توجه به اینکه شغل اکثر مردم ویا به عبارتی همه مردم کشاورزی بود تا قبل از ورود موتورهای آب کش از نیروی گاو جهت بالا کشیدن آب از چاه استفاده می کرد که از آن زمان ۵۰ سالی می گذرد ؛ معمولاً در گاوچاهها از دو راس گاو استفاده می شد و دو نفر نیز می بایست دست اندر کار این مجموعه می بودند ؛ یک نفر کار هدایت گاو را بر عهده می گرفت و نفر دیگر مسئول آبیاری و کلیه کارهای مرتبط به زمین بود ومعمولاً در این روش از آبیاری ۳۰۰۰ متر مربع زمین کشاورزی در یک روز به زیر آب می رفت  .
گاوها نیز هر کدام در یک نوبت کاری یا صیح تا ظهر و یا ظهر تا بعد از ظهر به کار گرفته می شدند ؛ گاوها از نژاد خاصی بوده وبه آنها گاو سیستانی می گفتند چرا که دارای یال و کوهان بودند که هر دو ویژه گی جهت استفاده برای آب کشی ضروری می بود ؛ کوهان به عنوان تکیه گاه چمله و مانع از  رها شدن طناب پچ بند و یال باعث می شد که چمله مستقیماً با گردن گاو در تماس نبوده و احیاناً باعث زخم شدن و ایجاد درد برای گاو شود .
در حین آب کشی گاوگردان معمولاً اشعاری را در قالب دو بیتی به سبک شیرازی می خواند که این خود باعث عدم احساس خستگی در فرد شده و فرمان برداری گاو را بیشتر می نمود ؛ وقتی که دو بیتی گاو گردان تمام میشد هم دلو پر آب شده بود و هم گاو میدانست باید حرکت کن.
 

 

* اخرین پل زاینده رود؛ پل قدیمی ورزنه

این پل با آجر ساخته شده و دارای ۱۰ چشمه که هفت چشمه یا طاق آن به طول۶۷ متر و عرض پل۶٫۵ مترو ارتفاع از سطح آب۶ متر و عرض چشمه ها ۴متر است. و بسیار قدیمی و بنای آن مربوط به دوره دیلمیان و سلجوقیان ا ست ولی مردم آن را به سیف اله اردکانی نسبت می دهند اما گویا ۳چشمه دیگر را به طول ۱۹متر مردم سخت کوش ورزنه در یکصد و چهل سال قبل ساخته و به آن افزوده اند و در حال حاضر جزو آثار قدیمی است که  تردد روی آن نمی شود.

 

*کبوتر خانه ها

 

در ورزنه تعداد زیادی کبوتر خانه وجود داشت که فعلاً تعداد آنها انگشت شمار است و استفاده‌ای از آنها نمی‌شود. در ورزنه از این کبوتر خانه‌ها و برج‌های بالای آن چندین استفاده می‌شد. از آنجایی که این کبوتر خانه‌ها بیشتر در مزارع واقع شده است، می‌توان به این نکته پی برد که در گذشته از فضله کبوتر به عنوان کود استفاده می‌کردند. بدین منظور ساختمان درونی کبوتر خانه‌ها را شبیه کندوی زنبور عسل درست می‌کردند تا کبوتران در آنجا زندگی کنند و غذای خود را از مزارع اطراف تأمین کنند و از طرف دیگر کشاورزان نیز هر چند وقت یکبار فضولات آنها را جمع آوری می‌کردند.

یکی دیگر از موارد استفاده برج‌ها و کبوتر خانه‌ها وقتی بود که امنیت وجود نداشت و دزدان و راهزنان به روستاها و مزارع دستبرد می‌زدند و محصولات کشاورزان را غارت می‌کردند و در چنین مواقعی عده‌ای از روستائیان در داخل برج‌ها به نگهبانی از مزارع خود و اطرافیان مشغول می‌شدند.

 شاردن جهانگرد می گوید:

 “در حوالی اصفهان۳۰۰۰کبوتر خانه می شماردند و تمامی اینها چنانکه دیده ام بیشتر برای تحصیل کود ساخته شده است نه برای پرورش و تغذیه کبوتران. ایرانیان فضله پرندگان را چلغوز می نامند که به معنی محرک قوی می باشد.”

 در هنگام مسافرت شاردن به ایران در حدود ۳۰۰۰کبوتر خانه در خارج شهر اصفهان بوده است که در بعضی از آنها چهارده هزار کبوتر لانه کرده بوده اند. در سفرنامه شاردن دور نمایی از شهر های اصفهان و قمشه(شهررضا)نیز با کبوتر خانه های متعدد آن وجود دارد که در سفر نامه تاورینه نیز مناظری از اصفهان دوران صفوی وجود داردکه در یکی از آنها پنج برج مرتفع کبوتران دیده می شود*

 *ارگ قورتان

  ارگ یاقلعه تاریخی روستای فورتان که در فاصله 110 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد، در حدود 1100 سال پیش ساخته شده است. این قلعه تاریخی 5 هکتار وسعت دارد و در ساخت آن از خشت و گل استفاده شده است. باروهای شمالی و جنوبی آن تقریباً 250 متر طول دارد. تعداد برج­های دیده­بانی آن 14 عدد بوده ات که یکی از آنها و قسمتی از حصار قلعه بر اثر طغیان و منحرف شدن مسیر زاینده­رود تخریب شده است.

این ارگ، دو دروازه شمالی و جنوبی دارد و ابنیه تاریخی متعددی را در خو جای داده است، که از جمله مهم­ترین آن­ها می­توان به 3 مسجد، یک حمام، دو قلعه خان نشین و بازار اشاره کرد.

در بازار ارگ، کارونسرا، آسیاب و مغازه­های نجاری و قصابی و سلمانی وجود داشته،که امروزه آثار آن­ها بجا مانده است. قسمتی از آب رودخانه زاینده­رود از ضلع جنوبی خارج می­شده و مجدداً به رودخانه زاینده­رود می­پیوسته است.

معروف­ترین قلعه داخل ارگ، قلعه نواب است که قدمت آن به زمان قبل از ساخت ارگ و اوایل دوره اسلامی(دوره بنی­امیه) مربوط است. دومین قلعه داخل ارگ، قلعه باغچه گل است،  که قدمتی دیرینه دارد. بنای حسینه داخل قلعه در گذشته، با معماری قلعه همسانی و سازگاری داشت، که متأسفانه این حسینیه پس از بازسازی هویت تاریخی خود را از دست داده است. در 200 متری ضلع جنوب شرقی قلعه و در حاشیه رودخانه زاینده­رود، آثاری از مسجد مساحت دو هزار متر مربع و در دو طبقه باقی است. بزرگی مسجد، بیانگر جمعیت زیاد و تأکید برانجام مراسم مذهبی در دوره ساخت می­باشد.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1393-09-13-09-59-21.html
تاریخ درج خبر : 1393/09/13     تعداد بازدید : [1223]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان
0
0
یکشنبه 28 دی 1393
ساعت : ´18:03
با سلام مطالب و عكسهاي جالبي ميباشند خيلي بهتر هست كه مكان نما و آدرس هوايي آن روي نقشه مشخص شود تا بشود برنامه ريزي براي مسافران و علاقه مندان باشد

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 10بازدیدکنندگان امروز: 202بازدیدکنندگان دیروز: 1142بازدیدکنندگان این هفته: 1344بازدیدکنندگان امسال: 208041بازدیدکنندگان کل: 1851861
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.