معرفی برنامه قله تیغ بل
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1394/02/27

  قله تیغ بل:

 

       در جاده گلستان-بجنورد بعد از چمن بید و جوزک در سمت راست جاده یک قله در میان ارتفاعات شرق درکش دیده می شود که 2450 متر ارتفاع دارد و تیغ بل نامیده می شود.

 

بنا به موقعیت مکانی و شکل و فرماسیون کوه زایی بصورت کله قندی کاملا برجسته و شاخص درآمده به همین خاطر به تیغ بل(یعنی کوه راست)مشهور گردیده است.تیغ بل نیز همانند صدها قله دیگر در سلسله جبال البرز شرقی از همه طرف بوسیله جنگلهای پهن برگ احاطه گردیده است.

 

   در شمال قله تیغ بل و دقیقا زیر قله و چسبیده به صخره های آن،چاهی به عمق تقریبی 6 تا 7 متر قرار دارد،جداره های این چاه کاملا سنگی است.این چاه بر اثر اصابت شهاب سنگ به این نقطه از کوه به وجود آمده است.

در  پایین این قله و در جنوب غرب،دره ای حلقوی با صخره های قائم وجود دارد که به حلقه زو(یعنی دره حلقوی)معروف است،در اطراف حلقه زو و در عمق دره آب زیادی وجود دارد که باعث آبادانی مسیری گرد در مسیر جاده خاکی درکش به هاورد در میانه های راه یک ساختمان که مربوط به اداره منابع طبیعی است دیده می شود،این ساختمان جهت حفاظت از منابع طبیعی گرانقدر منطقه احداث گردیده است.

 

در شمال تیغ بل قسمتهای زیادی از اراضی کوه با درختان زیاد فنس کشی شده تا از تخریب در امان باشد.چشمه های آب زیادی در اطراف تیغ بل در جریان است،روستای زیبای درکش از طرف شرق در روی دامنه های تیغ بل قرار دارد.یکی از راهای کسب درآمد در روستاهای شمال درکش کشاورزی می باشد.باغات میوه چون گیلاس،گلابی،سیب،هلو،گردو  و زمینهای کشت دیم به وفور دیده می شود.فراوانی علوفه و مرتع در دامنه های تیغ بل رغبت روستائیان را به دامداری زیاد کرده است و گله های بزرگ گوسفند را همیشه می توان دید.

 

وجود انواع گیاهان دارویی و معطر و گونه های مختلف حیات وحش و چشم اندازهای بکر و دلپذیر جلوه ای خاص و بیی مانند به تیغ بل بخشیده است،تیغ بل به علت طراوت و سرسبزی گردشگران زیادی را  به سمت خود جذب می کند،معمولا گروههای گل گشتی و تفرجی بیشتر به این کوه می آیند چون نسبت به دیگر کوههای منطقه صعود راحتری دارد.

    

 

موقعیت جغرافیایی قله تیغ بل:

      در ضلع شمالی قله روستاهای زمان صوفی و آزادگان قرار دارند در شمال شرق آن روستای کشانک قرار دارد،جاده آسفالته بجنورد به گلستان هم در شمال آن قرار  دارد،در ضلع جنوبی تیغ بل روستاهای درکش و هاور قرار دارند،دره معروف حلقه زو هم در جنوب قله واقعند.

     پوشش گیاهی:

 

       زبان گنجشک،ارس همراه با گونه های شیردار،ولیک،ازگیل،گلابی،سیب،انجیر،داغداغان،سیاه تلو،تمشک،آق باش،آنخ،مرزه،چریش،گون،پیازکوهی،موسیر،لاله واژگون زرد رنگ،زرشک و صدهاگیاه با ارزش دیگر.

  تنوع جانوری:

       قوچ و میش،کل و بز،خرس،خوک،روباه،شغال،گرگ،تشی،خرگوش،کبک،قمری،هدهد،سیاه سینه، موش،تیهو و عقاب.

 

راههای صعود به تیغ بل:

     در مسیر جاده گلستان به بجنورد در 75 کیلومتری بجنورد یک پل بزرگ بعد از جوزک دیده می شود که راه فرعی درکش با یک تابلو مشخص است.در ابتدای درکش یک راه خاکی به سمت شرق می رود،بعد از طی 5 کیلومتر به پاسگاه محیط زیست می رسیم همین مکان ،فضای مناسبی برای پارک وسیله حمل و نقل میباشد.

 کوهپیمایی در امتداد مسیر آغاز میگردد بعد از حدود 500 متر یک راه پاکوب کاملا مشخص در سمت چپ وجود دارد که در سمت راست قله ادامه دارد.بعد از نیم ساعت پیمایش جهت حرکت را به شرق تغییر میابد .بعد از200 متر یک دو  راهی وجود دارد یکی به چشمه جهانگیر و یکی به قله میرسد.مسیر صعود به قله از جنگلها میگذرد و  بعد از صعود از صخره ها به قله تیغ بل می رسیم.


  

 

زمان صعود از پاسگاه محیط زیست تا قله 5/2 ساعت طول می کشد.

 

 

    مسیر دیگر صعود:از روستای کشانک در دامنه های شمالی به سمت جنوب غرب که طولانی تر است

 
مسیر دیگر صعود:ار روستای آزادگان در دامنه شمالی ارتفاعات به سمت جنوب غربی که مناسب ترین مسیر باشد و بعد از 5/1 ساعت یک چشمه سرد و گوارا وجود دارد.

 
مسیر دیگر صعود:از روستای زمان صوفی به سمت ارتفاعات جنوب شرق روستا این مسیر هم چشمه آب دارد زمان صعود مسیرهای شمالی 3 تا 4 ساعت می باشد.

  

 

روستای زمان صوفی

 

ارتفاعاتی که روی قله در هوای صاف دیده میشود شامل : دوچنگ آشخانه ، قله جن ، قورخود(  کوه ترسناک که پشتش تخت ایران ، قدیمی ترین شکارگاه ایران بشمار می آید قرار دارد كه یکی از راههای صعود به آن روستای باش کلات میباشد) حلقه زو ، کنگرزو، یامان داغی ( کوه  سخت ) قوالی یا قبرالی ، دره خالدار، گلن گدمس و....

 

(بخشی از متن فوق برگرفته از پایان نامه مربیگری درجه 3 کوه پیمایی با موضوع "کوههای استان خراسان شمالی" به همت جناب آقای حمید علیباشی میباشد)

 
 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در برنامه بل دفتر باشگاه تماس حاصل فرمایید.

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1394-02-27-17-21-11.html
تاریخ درج خبر : 1394/02/27     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [727]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 10بازدیدکنندگان امروز: 406بازدیدکنندگان دیروز: 822بازدیدکنندگان این هفته: 2112بازدیدکنندگان امسال: 202128بازدیدکنندگان کل: 1845948
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.