معرفی برنامه دره شمخال
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1394/04/30

دره شمخال  به طول 18 کیلومتر، از روستای شمخال در کیلومتر 70 جاده قوچان به باجگیران آغاز می شود و در سوی دیگر به اراضی درونگر در جاده قوچان به درگز ختم می شود. این دره که نام خود را از روستایی کوهپایه ای به همین نام گرفته  از شمال شرقی به کوه آسلمه و از جنوب شرقی به رودخانه دائمی کال شمخال محدود است .چشمه های ابتدای دره در ادامه رودخانه ای را می سازند که شالیزارهای درونگر را سیراب می کند. دره شمخال با دیواره های بلند و عرض کم، طبیعتی بی نظیر دارد.جاده تا روستای شمخال آسفالته است و از تونل بلند باجگیران عبور می کند. ارتفاع دیواره های این دره در برخی نقاط تا  200 متر برآورد شده است.

 

 

دره از درون پارک ملی تندوره به پیش می رود و بعد از حدود 12 کیلومتر دو آب سرد شمخال و کمی گرمتر دره دیگری با نام دره دُر بادام به هم می رسند. از اینجا به بعد دره کمی باز می شود و رود دورنگر شکل می گیرد. رود درونگر با حجم آب زیاد به سمت روستای محمدتقی بیگ و شهرستان درگز سرازیر می شود.


 

  دره دارای شیب ملایمی است . در فاصله 10 كيلومتري از ابتداي دره، فضاي جذاب و ديدني به نام «حمام آب» وجود دارد كه پذيراي تعداد كثيري از گردشگران در فصل تابستان است. خروجي دره، زمين هاي كشاورزي و برنج كاري روستاي «درونگر» است كه در جاده قوچان درگز واقع شده است. پوشش گیاهی دره شامل گردو، انجیر، زردآلو، چنار، بید، سپیدار، تمشک، موسیر، آنوخ (کاکوتی)، چریش، هفشان، گون، ریخوک، زرشک، گژی (زالزالک) و سدها گیاه وحشی و دارویی دیگر است.


 

لوازم مورد نیاز در این برنامه  شامل لوازم برنامه های یک ونیم روزه بوده و همراه داشتن کفش کوهنوردی-چادر و کیسه خواب الزامی است

با توجه به اینکه بخش عمده ای از مسیر در داخل آب پیمایش می شود ضروری ست همنوردان یک دست لباس اضافه نیز به همراه داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در برنامه با دفتر باشگاه تماس حاصل فرمایید

 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1394-04-30-17-27-51.html
تاریخ درج خبر : 1394/04/30     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [652]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 9بازدیدکنندگان امروز: 207بازدیدکنندگان دیروز: 1112بازدیدکنندگان این هفته: 5775بازدیدکنندگان امسال: 205791بازدیدکنندگان کل: 1849611
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.