معرفی برنامه پارک ملی تندوره
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1394/05/25

پارک ملی و منطقه حفاظت شده تندوره در شمال استان خراسان، در نزدیکی مرز ترکمنستان و در منطقه‌ای کوهستانی با صخره‌ها و تپه ماهورهای متعدد و دره‌های ژرف و پر شیب که پوشیده از گیاهان مختلف است قرار دارد و یکی از بهترین زیستگاهای جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال می‌باشد.

این پارک به علت قرارگرفتن بر روی ارتفاعات کپه داغ در جنوب و غرب، تأثیر پذیر بودن از کویر قره قوم و جلگه پست درگز از سمت شمال دارای دو نوع آب و هوای متفاوت است. قسمت های جنوبی و غربی پارک به علت وجود ارتفاعات بلند و تحت تأثیر توده های هوائی مدیترانه ای دارای آب و هوائی نسبتا سرد و رطوبت بیشتر و قسمت های شمالی تحت تأثیر آب و هوای گرم و خشک کویر قره قوم و جلگه پست درگز دارای آب و هوائی نسبتا گرم و دارای رطوبت کمتر می باشد.

در داخل پارک در ایامی که ریزش های جوی وجود ندارد میتوان از تنها راه ارتباطی داخل پارک که محیط بانی چهلمیر را به شکرآب وصل می کند استفاده نمود.

 راه دسترسی به پارک ملی تندوره مسیر قوچان – درگز است. میزان بارندگی در فصول مختلف بسیار متفاوت است. درجه حرارت در زمستان تا ۲۰- درجه می‌رسد و حداقل ۴ ماه از سال در این منطقه برف وجود دارد. این منطقه فاقد مراکز انسانی می‌باشد و تنها پاسگاه‌های محیط بانی در آن قرار دارند. مجموعه تندوره از نظر منابع آبی فاقد رودخانه‌های مهم است و قسمت اعظم منابع آب این منطقه را چشمه‌ها تشکیل می‌دهند.

مرتفع‌ترین نقطه تندوره قله قنبرعلی در جنوب منطقه به ارتفاع ۲۵۸۶ متر است و پست‌ترین نقطه با ارتفاع ۸۸۴ متر در دره چهلمیر در بخش شمالی آن قرار دارد.

این پارک منطقه ای است کوهستا نی که از یک سری تپه ماهور های مرتفع به هم پیوسته و در جنوب و در رشته های سنگی در شمال تشکیل شده که زیستگاه های بسیار خوبی برای وحوش کوهستانی است . با اینکه باران به مقدار کافی در این پارک نمی بارد با این حال دارای ۳۲ چشمه و ۹ حلقه چاه می باشد.

با توجه به وجود تعداد زیادی چشمه، به دلیل آبدهی کم آنها مشکلاتی از نظر تامین آب وحوش در منطقه وجود دارد.  چشمه های چهلمیر، بید، رجبه، ادانه، قره نهه، مدخان، باش تپه، ایدلق، قره لوکه، کلاشک، توغی، تندوره، چرلاق و رف سو از مهمترین چشمه های منطقه به شمار میروند.

در این منطقه : دامنه کوهها به ویژه بلندی های میانی پارک و کوهپایه ها و شیب های رو به افتاب پوشیده از انواع گونه های علفی است .

درختچه های گوجه وحشی ـ البالوی وحشی ـ شیر خشت ـ زرشک را می توان بر شمرد . همچنین انواع علوفه و گیاهان دارویی در این پارک می روید .

از حیواناتی که در این پارک دیده میشوند در دسته پستانداران میتوان به  قوچ و میش - گوسفندان کوهی - کل وبز – پلنگ- گربه پالاس -گربه جنگلی - گراز یا خوک وحشی - روباه معمولی - خرگوش ،... در دسته پرندگان به عقاب طلایی -عقاب شاهه - قرقی- جغد - کبوتر چاهه -کبوتر کوهی - یاکریم - قمری معمولی و خانگی - گنجشک - شبگرد - کاکلی - سنگ چشم ... در دسته خزندگان به مار کبری - مار جعفری - تیر مار - مار ابی – لاکپشت ... اشاره کرد.

این برنامه به صورت یک روزه اجرا شده و پیمایش آن از ورودی پارک تا پاسگاه شکرآب بوده و لوازم مورد نیاز آن شامل لباس گرم-بادگیر -هدلایت میباشد

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با دفتر باشگاه تماس حاصل فرمایید

 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1394-05-25-17-46-36.html
تاریخ درج خبر : 1394/05/25     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [767]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 11بازدیدکنندگان امروز: 406بازدیدکنندگان دیروز: 822بازدیدکنندگان این هفته: 2112بازدیدکنندگان امسال: 202128بازدیدکنندگان کل: 1845948
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.