معرفی برنامه پیمایش دره و آبشار آبقد
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1394/07/26

نام روستای "آبقد" مرکب از دو کلمه آب و قد است که به دليل فراوانی آب رودخانه می باشد(آبی به اندازه قد انسان). 

 اين روستا در ميان دره ای زيبا از رشته کوههای هزارمسجد که رودخانه ای خروشان از کنارش می گذرد واقع شده است. آبقد به دليل قرار گرفتن در ميان دره ای کوهستانی همواره زمستانهای سخت و سردی را داشته است ؛ در این محل هميشه سرما از نيمه های پاييز آغاز می شود و تا نيمه های فروردين ادامه دارد.آبقد با باغهای سيب و گيلاس و زردآلو و درختان کهنسال گردويش شهرتی خاص در ميان روستاهای اطراف مشهد دارد .برخی جاذبه های طبيعی نيز بر اين شهرت افزوده است. يکی از اين محيط های طبيعی آبشار زيبای آن است که ارتفاع آن حدود ۲۰ متر است و ديگری ديواره بلندی برای صخره نوردی است که در ارتفاعات مشرف به روستا قرار دارد.فاصله روستا تا آبشار حدود ۵ کيلومتر است.

 

 دره آبقد دارای چندین آبشار زیبا است.پس از طی 3 کیلومتر در دره آبقد، دهانه اصلی زو مشاهده می‌شود که در این قسمت از عرض دره کاسته شده و باغات نیز به اتمام می‌رسد.

 

ارتفاع دیواره های دره بین 200 تا 300 متر است که شباهت زیادی به دره اخلمد دارد. دیواره های بلند این دره برای سنگ نوردی بسیار مناسب است. در طول مسیر، دو دره فرعی با پوشش درختچه‌ای و علفزار وجود دارند. پس از طی حدود 10 کیلومتر یک دوآبی در قسمت بالای دره با عرض زیاد دیده می‌شود. در سمت چپ دره‌ای مرتفع با عرض بیش از 300 متر، به طرف شمال غرب و سرچشمه رود می‌رود.شیب دره ملایم و در طول مسیر آب در دسترس است.

 

 

پیمایش این برنامه در کل حدود 10کیلومتر به صورت رفت و برگشت در حدود 5ساعت است.

میزان نوسان ارتفاع و مسیر دقیق را در نقشه زیر میتوانید ملاحظه نمایید.


لوازم مورد نیاز:

کفش کوهنوردی

لباس گرم

گتر

پانچو

دستکش و کلاه


بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1394-07-26-20-13-23.html
تاریخ درج خبر : 1394/07/26     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [753]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 6بازدیدکنندگان امروز: 396بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3142بازدیدکنندگان امسال: 240041بازدیدکنندگان کل: 1883861
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.