معرفی برنامه قله یامان داغی
گروه خبری : اطــلاعــيــه هــا
نویسنده : هاشم آبادی
تاریخ درج خبر : 1395/02/27

 

معرفي قله يامانداغي :

واژه ی یامانداغ در زبان ترکی معادل  کوه ســــــــخت است. ارتفاع این قله  حدود 2500 متر و يكي از بلندترين ارتفاعات بجنورد و آشخانه می باشد.

مسيــرهاي صعود :

يكي از مسيرهاي صعود اين قله از روستاي زيباي دركش است كه در کیلومتر 65 جاده بجنورد-گرگان واقع شده. مسیر دیگر معمول برای صعود از جوزک در محدوده ی همین جاده و کمی بالاتر است.

معرفي دركــش :

درکش درواقع نگین سرسبز خراسان شمالی است. این منطقه زیبا در دامنه رشته کوه آلاداغ قرار گرفته وبدلیل قرار گرفتن در طول دره ای سرسبز ، به درکش یا دره کش معروف است .

پوشش گياهي منطقه :

منطقه يامانداغي داراي جنگلهای بسيار زیبا و پوشش گیاهی گستره از آخرین جنگلهای بلوط شرق ایران میباشد . جنگلهای این منطقه از لحاظ تنوع گیاهی در خراسان  مــقام اول را داراست و شامل جنگلهای تنک ، نیمه انبوه و انبوه است.گونه های غالب در پوشش  گیاهـــی آن شامل : بوته های یاس وحشی –درختهای گلابی وحشی – آق باش- آویشن- افرا-زرشک –ارسهای کهنسال- بلوط- کرامیته- زالزالک-بید- باریجه - اناروحشی- گردو- انجیر- گوجه وحشی – گون- درمنه- کرکو و غیره ... میباشد.

چشــــمه ها ي در مسيـــر قله :

چشــمه گلك كوچك كه فصلي است و چشــمه گلك بزرگ . چشمه نرگــــس لو  هم از چشمه هاي ديگر مسير تا قله است كه در مسير قله تا جوزك است و آب بسيار گوارايي دارد .

شـــــروع پيمايش :

پیمایــــــش را در این برنامه  از دره درویـش پران آغاز ميكنيم. بعد حدود 2 ساعت پيمايـش به چشمه گللک کوچک ميرســم . این چشمه دارای اب فصلی است اما قطعا در این فصل پر آب خواهد بود به هر حال چشمه گللک بزرگ همــیشه جاریست .

اين محل براي صرف صبحانه درنظر گرفته شده .

 

براي استفاده بهتر از زمان و ديدن بيشتر زيبايي هاي منطقه ابتداي مسير را دركـش و ادامه مسير تا چشـــمه گلك و گذر از جنگل هاي زيبا با تنوع گياهي بينظير و سپس قله يامانداغي و مسير برگشت را چشمه نرگس لو و دره جوزك انتخاب كرديم تا در انتها به روستاي جوزك برسيـم . روستای جوزک در 5 کیلومتري درکش و سمت چپ جاده ی بجنورد –گرگان واقع شده است .

حرکت برنامه ساعت 18 عصر روز شنبه خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در برنامه با دفتر باشگاه تماس حاصل فرمایید.

لوازم مورد تاکید : کفش کوه- لباس گرم سبک - کیسه خواب- باطوم کوه نوردی- هدلامپ

 

 

 

 

بستن http://www.kaviangroup.com/news/etel/1395-02-27-20-38-43.html
تاریخ درج خبر : 1395/02/27     منبع خبر : کمیته پشتیبانی     تعداد بازدید : [557]     آدرس مستقیم
نظرات بینندگان

ارسال نظر براي اين مطلب

نام :
آدرس ایمیل :
نظر :
ارتباط با مالینکهای برتربرترین فروشگاه ها
افراد آنلاین: 5بازدیدکنندگان امروز: 418بازدیدکنندگان دیروز: 2039بازدیدکنندگان این هفته: 3164بازدیدکنندگان امسال: 240063بازدیدکنندگان کل: 1883883
طراحی و پیاده سازی : ماورا
کلیه حقوق معنوی سایت متعلق به باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد می باشد.